Zákaz otců u porodu kvůli koronaviru vyvolal vlnu emocí

Otcové ani jiné blízké osoby nově nesmějí k porodům. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotnictví a zrušilo tak výjimku, kterou nastávajícím rodičům až do středy 18. března 2020 ponechávalo. Vzhledem k rostoucímu počtu nakažených novým koronavirem zpřísnilo včera mimořádná opatření a přítomnost otcům výslovně zakázalo. Porodnice o změnách informují na webových stránkách, sociálních sítích nebo v ambulancích. Ne vždy se setkávají s pochopením, rodičky se často bouří.
Orgasmus při porodu? Lepší než prášky! 2
Orgasmus při porodu? Lepší než prášky! 2
istock.com

reklama

Motol, Podolí nebo Apolinář - to jsou příklady pražských porodnic, které ženám oznámily zákaz přítomnosti otce u porodu na webových stránkách nebo sociálních sítích. Vyvolaly tím bouřlivé a dlouhé diskuse maminek i prvorodiček.

Třeba na Facebooku podolské porodnice se objevují u příspěvku nesouhlasné komentáře jako: "Pro ovečky, myslíte si, že personál je komplet otestován, že všichni nosí ochranné pomůcky? Nikoliv, takže zákaz přítomnosti otce, který bude stejně s rodinou za 3 dni doma a s manželkou může mluvit před lůžkovým oddělením, je holý nesmysl, jak vlády, tak pana doc."

Budeme rodit v roušce? Ptá se nastávající maminka

Některé maminky se i ptají, jak bude porod vypadat. Jestli při něm budou muset mít roušku: „Zajímalo by mě, pokud osoba blízká nesmí k porodu (vím, Podolí za nařízení nemůže), i když by třeba byla v roušce a ochranném oděvu. V jakých podmínkách budeme tedy rodit my, abychom někoho nenakazily? Dusit se v rouškách a rukavicích nebo v tomto ohledu probíhá porod stále ještě normálně? Pokud ne, skutečně bych zvažovala, zda se nevydat cestou domácí porodní asistentky, protože některé věci už jsou příliš.“  Domácí porody se v komentářích u oznámení o zákazu otců u porodů objevují často. Ženy hledají alternativní cesty.

Zrušení výjimky ministerstva vzbudilo vlnu emocí. Na internetu dokonce vznikla petice "Pusťte tatínky k porodu!", kterou za 24 hodin podepsalo přes 12 tisíc lidí. Také se objevila výzva "Prosíme Ministerstvo zdravotnictví, aby zrušilo zákaz otců u porodu kvůli koronaviru".

Otcové jen jako doprovod na příjem

Nicméně ministerstvo má pro zákaz své důvody a odvolává se na hrozbu šířící se nákazy koronavirem SARS-CoV- 2. S ohledem na ni ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření týkající se všech poskytovatelů služeb lůžkové péče. Od 18. března 2020 platí přísný zákaz návštěv v těchto zařízeních, kromě návštěv u nezletilých pacientů, pacientů s omezenou svéprávností, pacientů v hospicech a dalších pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

A v této souvislosti ministerstvo zrušilo i výjimku vztahující se na otce u porodu. Nově se tak otcové porodu zúčastnit nemohou. Rodičku otec či jiná osoba doprovodí na příjem a po předání ženy porodní asistentce opustí budovu porodnice.

Doslovné znění je: Obsah tohoto mimořádného opatření nově dopadá, oproti mimořádnému opatření ze dne 9. března 2020 (č.j.: 10519/2020-1/MIN/KAN) krom jiného, i na přítomnost otců při porodech, která se tímto zakazuje. Neprodlená realizace tohoto opatření je nezbytná vzhledem ke každodenně rostoucímu počtu nakažených na území České republiky, a proto dnem nabytí účinnosti tohoto mimořádného opatření je den jeho vydání.

Ještě před nařízením vlády takový krok údajně učinily některé porodnice samy, a to kvůli nedostatku ochranných pomůcek. Nyní platí zákaz všude.

reklama

reklama