Zákaz vstupu židům, komunistům a zrádcům. Kontroverzní nápis na polském hostelu vyvolal pozdvižení

Vlnu pozdvižení vyvolal transparent hostelu v polském městečku Cesarzowice nedaleko Vratislavi. Na velkém banneru totiž stojí, že dovnitř nesmějí vstoupit židé, komunisti, zloději a zrádci. Podle úřadů stojí hostel na soukromém pozemku, a tak s tím nemůžou nic dělat. O případu informoval server RT.
Polský hostel zakázal vstup židům (ilustrační foto)
Polský hostel zakázal vstup židům (ilustrační foto)
Pixabay

reklama

Hostel „Dom Polski“ se v posledních dnech postaral o pořádný rozruch. Sociální sítě obletěly fotografie, kde na transparentu umístěném na vstupní bráně objektu stojí: Zákaz vstupu židům, komunistům, zlodějům a zrádcům. Někteří uživatelé ho kvůli tomu přejmenovali na „Nacistický dům“.

Plakát je podle polských médií součástí hostelu už minimálně několik měsíců. Místní úřady se ale proti tomu zdráhají zasáhnout. Důvodem má být především to, že hostel stojí na soukromém pozemku. Podle RT má hostel patřit místnímu vyhlášenému nacionalistovi a členovi strany Národní obrození Polska (NOP), Piotru Rybakovi.

Rybak měl v minulosti kvůli svým krajně pravicovým názorům problémy se zákonem. Kvůli incidentu, kdy v listopadu 2015 během Pochodu nezávislosti ve Vratislavi zapálil figurínu Žida, stanul před soudem. Nakonec mu byl vyměřen tříměsíční podmíněný trest. Minulý týden ale soud zjistil, že Rybak podmínku porušil. Během nedávného pochodu nacionalistů totiž měl před synagogou vykřikovat antisemitská hesla.

Navzdory agresivní rétorice vlastníka hostelu se zdá, že transparent bude před budovou viset do té doby, dokud to majitel uzná za vhodné. Nebo dokud budou hosté zařízení navštěvovat.

reklama

reklama