Zakladatel Huawei: Jsme velice vděčni americkým firmám. S americkým zákazem se vypořádáme, jsme připraveni

Zakladatel a generální ředitel Huawei Žen Čeng-fej dnes uvedl, že devadesátidenní úleva americké vlády „neznamená mnoho“. Dodal, že společnost je připravena se se zákazem uvaleným na dodávky amerických technologií pro společnost Huawei vypořádat, uvedl server Chinadaily.
Zakladatel Huawei Žen Čeng-fei
Zakladatel Huawei Žen Čeng-fei
@XHNews / Twitter

reklama

Zakladatel Huawei se ozval poté, co americké ministerstvo obchodu v pondělí uvedlo, že společnosti Huawei, která byla americkou administrativou zařazena na „černou listinu“, prodloužilo na devadesát dní licenci na koupi amerických technologií z důvodu zachování současných sítí a poskytnutí softwarových updatů pro existující zařízení Huawei. Po uplynutí této doby bude platit zákaz prodeje amerických technologií společnosti Huawei.

Umíme vyrobit stejně dobré čipy, jako jsou ty americké

„Jsme velice vděčni americkým firmám. Mnohým nám přispěly. Mnoho z našich konzultantů je z amerických firem, jako je třeba IBM,“ uvedl Žen Čeng-fej v úterním rozhovoru pro čínská média v Šen-čenu. „Umíme vyrobit stejně dobré čipy, jako ty vyrobené americkými firmami, ale neznamená to, že je od nich nebudeme kupovat.“

„Nebudeme procházet extrémním nedostatkem dodávek. Učinili jsme zdravé přípravy,“ doplnil s tím, že zaměstnanci pracovali na tom, aby se na takovou situaci připravili.

Huawei se ocitl na blacklistu pro americké firmy, čímž přišel mimo jiné o mobilní operační systém Android

Může Huawei přežít ztrátu Androidu a velkou americkou blokádu?

Co se technologií 5G týká, je Huawei dle svého šéfa v čele

Čeng-fej rovněž řekl, že společnost nevylučuje americké čipy. „Místo toho bychom měli růst společně. Ale pokud dojde k nedostatku dodávek, máme zálohu. V ‚mírovém mezidobí‘ pochází polovina čipů od amerických firem a polovina od Huawei. Nemůžeme být izolováni od světa.“ Zdůraznil také, že plán na zavedení sítí 5G nebude americkým zákazem ovlivněn: „Ostatní rozhodně nebudou schopni Huawei v oblasti 5G technologií dohnat za dva či tři roky.“

Sítě nové generace 5G mají mít zhruba dvacetkrát vyšší kapacitu než 4G a desetkrát nižší energetickou spotřebu. Navíc má údajně Huawei využít takové materiály, které nebudou po dekády korodovat. Čeng-fej má za to, že Huawei technologie v oblasti 5G jsou daleko před ostatními zeměmi včetně USA.

Podle zakladatele Huawei pak Evropa s Huawei  zatím zachovává úzké komunikační vztahy, přičemž výstavba sítí 5G ze strany Huawei pro ni může být značným přínosem.

reklama

reklama