Základní hygiena má svá pravidla, ne každý je dodržuje. Jak a kdy je třeba mýt si ruce?

Hodně lidí si podle odborníků myje špatně ruce. Například asi každý třetí člověk na vodu i mýdlo zapomene po použití toalety. Dodržujete hygienu rukou vy? A jak by měla správně vypadat?
Jak si mýt správně ruce?
Jak si mýt správně ruce?
pixabay.com

reklama

Naše imunita potřebuje být podle odborníků stále něčím stimulována, aby, jak se říká, „neusnula“. Přehnaná hygiena a dezinfekce všeho tak může být někdy spíš ke škodě než užitku. Kontakt s nejrůznějšími bakteriemi je přirozený, často pozitivní a žádoucí. Jak se říká, není špína jako špína. Vlastní domov (vč. zdravého mazlíčka), zahrada, oplocené hřiště, les, příroda - to jsou místa, kde se podle mnohých odborníků obvykle vyskytuje spíš tzv. "zdravá špína", která imunitě pomáhá. Nicméně mytí rukou v určitých konkrétních situacích by měl být základní návyk každého z nás. 

Prevence před infekcemi

Asi osmdesát procent infekčních nemocí se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) šíří právě špinavýma rukama, jejich správné mytí je tak nejjednodušší preventivní opatření. Jde zejména o chřipku, hepatitidu typu A nebo průjmová onemocnění způsobená salmonelou či rotaviry. "Správnou hygienou lze snížit respirační onemocnění o 16 procent," uvádí Státní zdravotní ústav na svém webu.

Den hygieny rukou

Právě 5. květen byl Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen dnem hygieny rukou. V rámci toho probíhají edukativní akce v nemocnicích, hygienických stanicích i školách. Především ve zdravotnických zařízeních, kde se rizikové bacily vyskytují ve větší míře, je tato procedura o to víc důležitá. A dodržovat ji musí i samotný personál, což ne vždy každý zdravotník prý dělá. 

Obecně ale valná většina lidí si ruce zřejmě nemyje správně - krátce nebo bez mýdla. Asi 30 procent podle WHO zapomíná pustit kohoutek u umyvadla po použití toalety. A to i veřejné.  Možná i proto obsahuje fekální bakterie až 14 procent bankovek v oběhu, 10 procent platebních karet a jeden ze šesti telefonů. Upozorňuje na to SZÚ.

Kdy je třeba umýt si pořádně ruce?

Ruce bychom si měli mýt před jídlem, to je základní a všem známý návyk. Dále při a po přípravě jídla (především pokud zpracováváme syrové maso), při příchodu domů, zvlášť po použití hromadné dopravy či po kontaktu s předměty užívanými mnoha lidmi (peníze, nákupní košíky). Jak už bylo uvedeno, na vodu s mýdlem bychom neměli zapomínat ani po návštěvě WC, také po manipulaci s odpadky či kontaktu se zvířaty. A především také v období nemoci – při smrkání, kýchání, kašli, před a po ošetření poranění a po kontaktu s nemocným člověkem. A po návštěvě nemocnice či lékařské ordinace.

V nemocnicích je potřeba čistých rukou důležitá nejen kvůli návštěvám, ale také kvůli pacientům. V současné době by měly být ve většině nemocnic instalovány na chodbách i v pokojích zásobníky s dezinfekčním prostředkem, které nahrazují vodu a mýdlo. Jsou určeny pro personál, pacienty i návštěvy. "Návštěvy jsou vyzývány k dezinfekci rukou před tím než jdou k lůžku pacienta. Na každém oddělení je na chodbě za tímto účelem k dispozici dezinfekční prostředek," říká například náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Lada Nováková z havlíčkobrodské nemocnice.

Ruce si myjte 15 - 20 vteřin pomocí vody a mýdla...
Autor: Leták SZÚ Ruce si myjte 15 - 20 vteřin pomocí vody a mýdla...

Jak bychom si měli správně mýt ruce?

Ruce bychom si měli mýt ideálně 15 – 20 vteřin. Nejprve opláchnout teplou vodou, poté aplikovat mýdlo a mimo proud vody důkladně mnout ruce o sebe - ve všech záhybech, na hřbetu i prostory mezi prsty. Poté ruce opláchnout proudem vody a důkladně osušit o čistý ručník nebo jednorázovou utěrku. Nemáte-li po ruce mýdlo a vodu, například na cestách, vhodné je podle doporučení zdravotního ústavu použití antibakteriálního gelu.

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!