Žalobci zastavili trestní stíhání obviněných v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Martin Erazím dnes zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších v kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Městské státní zastupitelství o tom informovalo na svých webových stránkách.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vyjádření Andreje Babiše k zastavení trestního stíhání všech zúčastněných v kauze Čapí hnízdo.

reklama

Šéf pražských žalobců Martin Erazím své rozhodnutí odůvodnil tím, že se zdánlivě jednoduchá kauza ohledně podvodného jednání při získání evropských dotací na výstavbu Čapího hnízda stala postupem času složitou právní otázkou. Podle Erezíma byl zásadní problém ve výkladu právního pojmu „malý a střední podnik“. Pro ty byla totiž určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala.

„Obviněné osoby jako žadatelé o dotaci deklarovaly Farmu Čapí hnízdo jako malý a střední podnik formou čestného prohlášení. Orgány činnými v trestním řízení bylo toto tvrzení považováno za nepravdivé, a došlo proto k zahájení trestního stíhání. Provedené dokazování však vedlo k závěru, že farma Čapí hnízdo podmínky definice malého a středního podniku splňovala,“ uvedl šéf pražských žalobců.

Erazím dále uvádí, že Čapí hnízdo bylo posouzeno jako nezávislý podnik, protože si s Agrofertem v podnikání vzájemně nekonkurovalo a nedošlo ani ke sjednocení činnosti obou firem na společném trhu.

„Po seznámení se s touto právní úvahou jsem si byl nucen, v rámci možnosti využití svých oprávnění vedoucího státního zástupce, položit otázku, zda já osobně bych za tohoto právního stavu na kohokoliv, ať už by se jednalo o premiéra nebo osobou jinou, podal obžalobu. Musel jsem si poctivě odpovědět, že nikoli,“ zdůvodnil své rozhodnotí Erazím.

Rozhodnutí o zastavení stíhání pošle Městské státní zastupitelství v Praze po nabytí právní moci bezodkladně nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Ten může rozhodnutí po přezkoumání ještě zrušit.

Premiér Andrej Babiš dlouhodobě odmítá všechna obvinění v kauze Čapí hnízdo a tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustil. V kauze čelili stíhání kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Zastavení trestního stíhání se zatím podle ČTK netýká premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!