Žalobkyně chce zabavit celý majetek Ratha. Podle ní byl ziskuchtivý a neprojevil žádnou lítost

David Rath foto youtube

Rozhovor s Davidem Rathem

Až na jedenáct dní je naplánováno dnes začínající jednání pražského Vrchního soudu v případu korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Stejný soud se případem bude zabývat již podruhé, když v roce 2016 zrušil rozsudek kvůli použití odposlechů. Nejvyšší soud však rozhodl, že je lze použít jako důkaz.

Státní zástupkyně Kateřina Weissová v odvolacím jednání tzv. první větve korupční kauzy navrhla, aby byl Rathovi zabaven celý majetek a byl na něj uvalen zákaz činnosti. Podle žalobkyně byl Rath chamtivý. „Jedinou pohnutkou jeho jednání byla obyčejná ziskuchtivost,“ řekla v úvodní řeči.

Chovají se jako nenávistní fanatici

Žalobkyně připomněla, že Rath tak činil v době, kdy byl ministrem, hejtmanem a poslancem a měl tedy výrazně nadprůměrné výdělky. Žalobkyně také uvedla, že Rath neprojevil během celého procesu žádnou lítost či sebereflexi. „Státní zastupitelství očividně lituje, že není trest smrti, tak alespoň navrhuje tzv. majetkový trest smrti. Ono bohužel se státní zastupitelství v posledních letech čím dál více vrací k té komunistické prokuratuře a chová se, jako komunistická prokuratura, tzn. takoví nenávistní fanatici,“ komentoval pro TV Prima Rath nápad na zastavení jeho celého majetku.

Rath před začátkem soudu novinářům také zopakoval, že o jeho vině je už rozhodnuto, jelikož soudci čelili politickému tlaku. Za tímto tlakem podle něj stojí i současný prezident republiky Miloš Zeman a ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Rath by se rád obrátil na Štrasburk

Zhruba před měsícem Rath pro online redakci TV Prima uvedl, že by se v případě prokázání jeho viny soudem obrátil na soud ve Štrasburku. „Pro soud ve Štrasburku by byly určitě nejsilnější ty zásahy prezidenta republiky a vyhrožování prezidenta republiky soudcům, zásahy ministra spravedlnosti Pelikána, ale i předtím bývalé ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Ta se vyjadřovala v můj neprospěch,“ uvedl Rath. Ještě než vkročil do budovy soudu, označil jednání za „divadlo“ a že členové odvolacího senátu soudce Pavla Zelenky jsou vystavení „brutálnímu nátlaku“ politiků v čele s prezidentem Milošem Zemanem.

I kdyby se David Rath obrátil na soud ve Štrasburku, tak se v případě pravomocného odsouzení vězení nevyhne. „Kdyby se David Rath odvolal k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, tak by to neodsunulo nutnost nastoupit k výkonu trestu,“ připomněl redakci advokát Jan Černý.

Víno to nebude

Policie Ratha zatkala v květnu 2012 bezprostředně po spáchání činu. Našla u něj sedm milionů korun v krabici od vína. Rath policistům tvrdil, že o sedmi milionech nevěděl: „Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem,“ řekl tenkrát Rath vyšetřovatelům. Na což mu jeden z policistů dnes již slavně odpověděl „no, víno to nebude“. Police následně našla u Ratha doma 30 milionů korun, které byly skryté pod podlahou.

Soudní přehazovaná

Kauza s bývalým hejtmanem se vleče od roku 2013, kdy jej státní zástupce obvinil z přijetí úplatku za rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici. Vedle Ratha figurovala jako hlavní podezřelá i bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její manžel Petr Kott. Trojice si měla převzít kolem 38 milionů korun.

Ratha později nepravomocně odsoudil krajský soud k 8,5 rokům vězení, Pancovou a Kotta k 7,5 letům. Rozsudek zrušil v roce 2016 Vrchní soud v Praze, který konstatoval, že odposlechy byly nezákonné a nesmějí být použity jako důkaz. Až po inciativě tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána Nejvyšší soud v roce 2017 opět odposlechy připustil. Krajský soud v Praze o rok později opět Rathovi trest potvrdil a rozhodl o zabavení majetku v hodnotě přes 2 miliony korun a půl milionu eur. Spolu s Rathem bylo odsouzeno i jedenáct lidí.

V druhé větvi kauzy je včetně Ratha obviněno devět lidí z manipulace veřejných zakázek týkajících se krajských nemocnic Středočeského kraje. Druhou větev kauzy začal řešit krajský soud v Praze v roce 2017, ale následně případ vrátil policii právě kvůli odposlechům a opětovnému vyslechnutí některých svědků. Krajský soud začal znovu řešit tuto část kauzy letos v lednu.

Dalibor Zítko

Tagy: