Založily jsme požár, protože tam žijí Srbové, přiznaly dvě Chorvatky. Ten teď pustoší celou oblast

Založily jsme požár, protože tam žijí Srbové, přiznaly dvě Chorvatky. Ten teď pustoší celou oblast

Rozsáhlý požár v okolí chorvatského Benkovace mají na svědomí dvě mladé ženy. Policie už je zadržela. Motivem žhářství má být nenávist vůči srbské menšině, která v oblasti žije. Požár, který vypukl 20. srpna, přitom stále neúnavně ničí okolí. O případu informoval srbský server Telegraf.

Zadarská policie zadržela a obvinila dvě dívky ve věku 21 a 25 let z vesnice Brgud, několik kilometrů od Benkovace, kde žije převážně srbské obyvatelstvo. Jedna z dívek se přiznala k založení požáru a uvedla také děsivý důvod.

„Proti Srbům jsem už od války. Zničili mi domov, moje rodina zůstala bez prostředků,“ řekla mladá žena policii, co bylo důvodem jejího jednání. Obyvatelé vesničky Brgud, kde k incidentu došlo, žijí od té chvíle ve strachu, uvedl chorvatský deník Jutarnji.

Žhářka i spolupachatelka budou trestně stíhané za založení požáru, hlavní pachatelce hrozí až pět let ve vězení. Důvodem proč si dívky ke žhářství vybraly právě Brgud byl fakt, že v této oblasti žily během války.

Obyvatelé zmíněné vesničky jsou znechuceni z takového jednání. Se slzami v očích se musejí dívat, jak jejich hospodářství ničí oheň a oni tak přicházejí o často jediný zdroj jejich příjmu.

„Oheň je stále aktivní, pokud se otočí vítr, zamíří opět k našim domovům. V pondělí byly plameny doslova pod mým oknem,“ řekl místní obyvatel. „Když vidíte požáry v televizi, tak je to strašné, ale naživo je to úplně o něčem jiném. Někteří lidé přišli o střechu nad hlavou a zoufalí sedí v popelu,“ uvedl další.

Chorvatská válka za nezávislost proběhla v letech 1991 až 1995. Konflikt mezi Chorvaty a Srby žijícími na území Chorvatska, které podporovala i tehdejší Jugoslávská lidová armáda, se vyznačoval neobyčejnou brutalitou. Válka stála život desítky tisíc lidí a přibližně půl milionu jich muselo opustit své domovy.

Ačkoliv už od konce války uplynulo přes 20 let, napětí mezi oběma národy zůstavá patrné i dnes. Když se například Srbsko s Chorvatskem potkaly v kvalifikaci na světový fotbalový šampionát v roce 2014, panovala přísná bezpečnostní opatření. Na dvojzápas nesměli vůbec vycestovat příznivci hostujícího týmu. Na obou stadionech se pak během soupeřovy hymny bučelo a jiskřilo se také na hřišti mezi hráči.

Autor: Markéta Škorňová

Tagy: