Zaměstnanec ostravské věznice chránil dceru vlastním tělem. Zesnulí příslušníci vězeňské služby byli celkem tři

Při tragédii ve Fakultní nemocnici v Ostravě zemřeli čtyři muži a dvě ženy. Dva lidé byli pracovníci vězeňské služby, kteří v době volna šli na lékařskou prohlídku. Jeden navíc se svou nezletilou dcerou, kterou zachránil za cenu svého vlastního života. Ředitel vězeňské služby ho označil za hrdinu. Navíc při střelbě zemřel i muž, který před deseti lety pracoval jako justiční stráž.
Fakultní nemocnice Ostrava
Fakultní nemocnice Ostrava
archiv FTV Prima

reklama

Oběťmi jsou dva pracovníci vězeňské služby. Jeden pracoval ve vazební věznici v Ostravě jako řidič (39 let) a druhý (49 let) ve věznici v Heřmanicích. Řidič Petr Š. šel na kontrolu se zlomenou nohou.

Druhý šel do nemocnice doprovodit svou nezletilou dceru. Tu se snažil ubránit svým vlastním tělem. Po střelbě měl rozdrcený levý lalok jaterní a tkáně na zadní stěně břišní. Na sále zemřel. „Zachránil život své dceři, pro nás je tímto velkým hrdinou. Nejen pro nás, ale i pro celou naši, zem" uvedl Petr Dohnal, ředitel Vězeňské služby ČR.  

Uvedl také, že byli oba nesmírně pracovití, přátelští a měli rodiny. Proto se vězěňská služba rozhodla o jejich rodiny postarat. „Hned v pondělí vyhlásíme sbírku na pomoc rodinám. Zítra se má konat Den českého vězeňství a my jsme operativně změnili charakter na charitativní akci, kde výtěžek bude věnován právě na pomoc oboum rodinám," dodal Petr Dohnal. 

Sbírka na pomoc rodinám bude spuštěna od pondělí 16. prosince a bude trval až do 15. února 2020. Dodal také, že jsou s manželkami obou pracovníků v kontaktu. „Oba ředitelé věznic se spojili s manželkami tragicky zemřelých a poskytujeme jim maximální součinost a pomoc," řekl Petr Dohnal. Uvedl také, že tento rok zemřelo už pět příslušníků vězeňské služby. 

Střelec si vybral čekárnu, kde bylo nejvíce lidí

Před samotným tragickým činem s útočníkem mluvila zdravotní sestra. Podle extra.cz s ním jela ve výtahu nemocnice a ptala se ho, kam jede. Prý ji řekl, že je mu to jedno. Vystoupil z výtahu celkem dvakrát, a to na oddělení kardiologie a gastroenterologie. Tam bylo v čekárně málo lidí. Vybral si proto traumatologii, kde byla čekárna plná. Údajně z čekárny vyhnal děti a až pak začal střílet.

Podle jejich informací byla u masakru i matka se synem. Ti se zachránili tím, že se schovali pod lavičku. Pak utekli do zubní laboratoře, kde čekali, až to celé přejde. „Viděla jsem mu do očí, chvíli stál s pistolí u nohy, poté si ji přiložil k hlavě, ale nevystřelil,“ řekla matka novinářům extra.cz. 

Sto tisíc pro rodiny obětí

Město schválilo sto tisíc pro každou rodinu zesnulých a padesát tisíc pro zraněné. Další peníze půjdou od státu a kraje. Primátor Tomáš Macura (ANO) vyzval zastupitele pro peněžitou pomoc pro zraněné a pozůstalé. „Chci vyjádřit velkou lítost nad tímto činem a upřímnou soustrast všem rodinám,“ dodal Macura. Peníze půjdou z rezervy města. Na uctění památky se 17. prosince v celé České republice navíc rozezní siréna na uctění obětí.

reklama

reklama