Zaorálek a Okamura se v Partii hádali o kauze OKD. Řešili i pohřeb Gotta nebo spor Prahy s Pekingem

Hosty nedělní Partie byli ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD a místopředseda Poslanecké sněmovny a lídr hnutí SPD Tomio Okamura. Moderátorka Terezie Tománková se hostů ptala na proběhlé rozloučení s Karlem Gottem, na vypovězení smlouvy Prahy s Pekingem, na vyšetřovací komisi ke kauze OKD nebo na plány na výstavbu vládní čtvrti v Letňanech.
Partie 13.10.2019
Partie 13.10.2019

reklama

Jako první téma přišlo na řadu rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem a debaty, které se strhly nad tématem státního pohřbu či pohřbu se státními poctami. Oba hosté se shodli, že Karel Gott byl velký člověk a umělec, který spojoval společnost, a že přičinění státu bylo namístě. Vždy je ale zásadní respektovat přání rodiny. Také se shodli, že je potřeba si konkrétněji definovat pravidla a zákony ohledně státních pohřbů, aby příště nedocházelo k nedorozuměním.

Život není soutěž, více úcty a zachování piety

„Měli bychom mít více úcty. A zachovat pietu,“ přidal se Tomio Okamura s odkazem na vlastní zkušenost se smrtí svého otce, která byla podle něj zneužita k rozdělení jeho rodiny.

Nastoleno bylo také téma úcty k zemřelým a vyjadřování se k nim krátce po jejich odchodu. „Ono to bylo řečeno v projevu z úst kardinála Dominika Duky, který řekl: Nesuďte, abyste nebyli souzeni. A v případě, kdy někdo zemře, bychom měli zachovávat základní úctu a vážnost,“ uvedl Lubomír Zaorálek. „Život nejsou jenom pravidla a zákony, ale i kultura chování a myslím, že tu debatu bychom po nějakém čase potřebovali.“

Vyjádřili se také ke komentářům srovnávajícím zesnulé Karla Gotta a Vlastu Chramostovou. „Život není soutěž, kdosi řekl. Proboha, tak nedělejme v takové situaci ze života soutěž. Když už teda v životě konkurence a všechno, alespoň v této chvíli si řekněme ne, teďka nebudeme dělat žebříčky,“ řekl opět ministr kultury. „Život jsme žili různě a tihle lidé se zapsali nesmazatelně. Zkusme si to nechat pro sebe.“ Rovněž v pojmenování čehokoliv po komkoliv by hosté nechtěli dělat žádné soutěže.

Nekompetentní pražská radnice. Místo Číny ať řeší skutečné problémy Pražanů

Dalším tématem bylo vypovězení smlouvy Prahy a Pekingu z důvodu, že obsahuje formulaci o respektu Prahy vůči politice jednotné Číny. Oba hosté se opět shodli, že by pražský magistrát měl řešit spíše skutečné problémy Pražanů a ne se aktivisticky věnovat politice vůči Číně.

Podle předsedy SPD je třeba mít korektní a vyvážené vztahy. „A neznamená to, že jsme rezignovali na téma lidských práv. V podstatě všechny západní demokratické země uznávají jednotnou Čínu,“ řekl Tomio Okamura s tím, že pražská radnice má v tomto ohledu extremistický postoj a je aktivistická. Oba hosté několikrát zmínili nekompetentnost koaličních politiků na pražské radnici.

Vyšetřovací komise OKD a vládní čtvrť

Třetím tématem byla vyšetřovací komise kauzy OKD, kdy komise navrhla podat trestní oznámení na 14 lidí včetně bývalých vrcholných politiků ČSSD Milana Urbana a Bohuslava Sobotky, advokáta Radka Pokorného nebo finančníka, podnikatele a vlastníka vydavatelství Economia Zdeňka Bakaly.

U tohoto tématu došlo poprvé na výraznější při obou politiků. V jednu chvíli se dokonce zdálo, že si bude muset moderátorka sednout mezi ně. Hosté se hádali o zapojení politiků ČSSD do kauzy i o tom, nakolik jsou trestní oznámení dostatečně podložená nebo ne.

U posledního tématu, kterým byl plán vládní čtvrti v Letňanech, měli oba politici rovněž podobný názor, a to, že se jedná o zbytečný, nevhodný, nemoudrý a nákladný plán, u něhož vůbec nechápou, proč je vůbec na stole a proč se takové téma řeší, když má Praha jiné potřeby.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!