Zaorálek a Okamura se v Partii hádali o kauze OKD. Řešili i pohřeb Gotta nebo spor Prahy s Pekingem

Jako první téma přišlo na řadu rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem a debaty, které se strhly nad tématem státního pohřbu či pohřbu se státními poctami. Oba hosté se shodli, že Karel Gott byl velký člověk a umělec, který spojoval společnost, a že přičinění státu bylo namístě. Vždy je ale zásadní respektovat přání rodiny. Také se shodli, že je potřeba si konkrétněji definovat pravidla a zákony ohledně státních pohřbů, aby příště nedocházelo k nedorozuměním.
„Měli bychom mít více úcty. A zachovat pietu,“ přidal se Tomio Okamura s odkazem na vlastní zkušenost se smrtí svého otce, která byla podle něj zneužita k rozdělení jeho rodiny.
Nastoleno bylo také téma úcty k zemřelým a vyjadřování se k nim krátce po jejich odchodu. „Ono to bylo řečeno v projevu z úst kardinála Dominika Duky, který řekl: Nesuďte, abyste nebyli souzeni. A v případě, kdy někdo zemře, bychom měli zachovávat základní úctu a vážnost,“ uvedl Lubomír Zaorálek. „Život nejsou jenom pravidla a zákony, ale i kultura chování a myslím, že tu debatu bychom po nějakém čase potřebovali.“
Vyjádřili se také ke komentářům srovnávajícím zesnulé Karla Gotta a Vlastu Chramostovou. „Život není soutěž, kdosi řekl. Proboha, tak nedělejme v takové situaci ze života soutěž. Když už teda v životě konkurence a všechno, alespoň v této chvíli si řekněme ne, teďka nebudeme dělat žebříčky,“ řekl opět ministr kultury. „Život jsme žili různě a tihle lidé se zapsali nesmazatelně. Zkusme si to nechat pro sebe.“ Rovněž v pojmenování čehokoliv po komkoliv by hosté nechtěli dělat žádné soutěže.
Dalším tématem bylo vypovězení smlouvy Prahy a Pekingu z důvodu, že obsahuje formulaci o respektu Prahy vůči politice jednotné Číny. Oba hosté se opět shodli, že by pražský magistrát měl řešit spíše skutečné problémy Pražanů a ne se aktivisticky věnovat politice vůči Číně.
Podle předsedy SPD je třeba mít korektní a vyvážené vztahy. „A neznamená to, že jsme rezignovali na téma lidských práv. V podstatě všechny západní demokratické země uznávají jednotnou Čínu,“ řekl Tomio Okamura s tím, že pražská radnice má v tomto ohledu extremistický postoj a je aktivistická. Oba hosté několikrát zmínili nekompetentnost koaličních politiků na pražské radnici.
Třetím tématem byla vyšetřovací komise kauzy OKD, kdy komise navrhla podat trestní oznámení na 14 lidí včetně bývalých vrcholných politiků ČSSD Milana Urbana a Bohuslava Sobotky, advokáta Radka Pokorného nebo finančníka, podnikatele a vlastníka vydavatelství Economia Zdeňka Bakaly.
U tohoto tématu došlo poprvé na výraznější při obou politiků. V jednu chvíli se dokonce zdálo, že si bude muset moderátorka sednout mezi ně. Hosté se hádali o zapojení politiků ČSSD do kauzy i o tom, nakolik jsou trestní oznámení dostatečně podložená nebo ne.
U posledního tématu, kterým byl plán vládní čtvrti v Letňanech, měli oba politici rovněž podobný názor, a to, že se jedná o zbytečný, nevhodný, nemoudrý a nákladný plán, u něhož vůbec nechápou, proč je vůbec na stole a proč se takové téma řeší, když má Praha jiné potřeby.