Zaorálek: Babiš chce zpracovávat lithium. Je to sprostá lež, reagoval předseda ANO

16. 10. 2017 ZPRÁVY: ZAORÁLEK: BABIŠ CHCE ZPRACOVÁVAT LITHIUM
16. 10. 2017 ZPRÁVY: ZAORÁLEK: BABIŠ CHCE ZPRACOVÁVAT LITHIUM

reklama

Politici na sebe hází špínu a my se ptáme: Co všechno může stát za bojem o lithium? Jedni prý chtějí prodat české bohatství, druzí údajně sledují vlastní byznys. Lubomír Zaorálek (ČSSD) obvinil Andreje Babiše (ANO), že chce lithium pro sebe- tedy, aby ho zpracovávala společnost Lovochem, která patří Agrofertu. Patrik Kaizr zjišťoval, jestli tato ostrá slova mají reálný základ.

Lovochemie je podnik, který Babiš získal jako jeden z prvních koncem devadesátých let. Privatizaci podniku několikrát vyšetřovala policie. Kvůli způsobu ovládnutí existovalo podezření, že Babiš zneužíval informace v obchodním styku. Protikorupční a litoměřická policie ale shledala podezření jako nedůvodné. Teď je Lovochemie znovu ve světle ramp. Podle Zaorálka má technologie jak zpracovávat Lithium a proto Andrej Babiš vyvolává kolem lithia skandál a napadá memorandum nakloněné australské firmě. Babiš prý chce lithium zpracovávat sám.

„Protože vím, že on vždy hájil zájmy byznysu, tak mě zajímá, jestli tohle náhodou také není zájem byznysu proti zájmu státu. V případě OKD to tak stálo. Připadá mi, že v případě lithia to může být stejné,“ řekl dnes Zaorálek novinářům.

Agrofert ambice na zpracovávání lithia odmítá

Vyjádření volebního lídra ČSSD rozlítilo Andreje Babiše. Ten mluví o krádeži za bílého dne. „Tak to je jedna z těch sprostých lží pana Zaorálka, který skutečně si v těch lžích nic nezadá s panem Okamurou,“ reagoval předseda hnutí ANO.

Je tedy možné, že Lovochemie, která se zaměřuje hlavně na výrobu hnojiv, by mohla tajně nebo i veřejně vlastnit technologie na oddělování lithia od horniny? Agrofert to striktně popírá: „Je to naprostý nesmysl. Žádná z firem Agrofertu lithium nezpracovává a ani nic takového nechce dělat,“ uvedl pro televizi Prima mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Odborník: Těžba je ztrátová, je to umělá kauza

Navíc je tu ale ještě jedna podstatná věc: Žádný český podnik, tedy ani Lovochemie, neumí dnes lithium, podle odborníka na geologii zpracovat. „Pokud se bavíme o zpracování minerálu cinvalditu, který je lithnou slídou, tak neexistuje na světě průmyslový podnik, který by v současnosti zpracovával tento minerál cinvaldit,“ říká Vladimír Slivka z Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské.

Co je ale zajímavější,  expert na těžbu nám také řekl, že těžba lithia je ztrátová, ekonomicky nezajímavá a stát by ji musel dotovat. „Kauza lithium je uměle vyvolaná v souvislosti s volbami,“ míní Slivka.

Lithium je tak evidentně spíše politický boj, než boj o to, jestli z toho bude Česko něco mít, nebo ne. Protože peníze z jeho těžby jsou podle odborníků dost zásadně nejisté.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!