Zaorálek bude jednat s britským ministrem Johnsonem o brexitu

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
FTV Prima

reklama

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude dnes jednat se svým britským protějškem Borisem Johnsonem o nadcházejícím odchodu Británie z Evropské unie. Johnson přijede do Prahy krátce poté, co britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že by po brexitu, k němuž dojde v roce 2019, mohlo následovat dvouleté přechodné období, aby se obě strany přizpůsobily novým pravidlům.

Britové se v referendu vyslovili pro odchod z EU loni v červnu. Mayová formálně zahájila proces brexitu letos v březnu, podle unijních pravidel jsou dva roky na vyjednávání o uspořádání vzájemných vztahů. Vyjednavači zatím ale ve sporných bodech, jako jsou volný pohyb osob nebo finanční vyrovnání mezi Británií a EU, příliš nepokročili.

Johnson byl naposledy v Praze loni v listopadu, hlavním obsahem jeho tehdejšího jednání se Zaorálkem byl rovněž brexit. Britský ministr tehdy ujišťoval, že Londýn bude i po odchodu z unie chránit evropské občany žijící na britském území. Vyslovil se také pro zachování obchodních vztahů mezi Británií a zbývající sedmadvacítkou.

reklama

reklama