Západní diplomat: USA již od minulého pátku plánují bombardování Íránu

Írán odstoupí od smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), pokud evropské mocnosti nezachrání jadernou dohodu s Íránem z roku 2015, od které loni odstoupily Spojené státy. V reakci na růst napětí americký ministr obrany Patrick Shanahan oznámil, že USA vyšlou další tisícovku vojáků na Blízký východ. Plánují raketový útok.
bojové letadlo a střela ilustrace youtube
bojové letadlo a střela ilustrace youtube

To jsou poslední zprávy signalizující další eskalaci napětí vztahů mezi USA a Íránem, poté co Američané obvinili Írán, že stojí za útoky na tankery v Ománském zálivu.

Behrúz Kamálvandí, mluvčí Íránské organizace pro atomovou energii, oznámil, že Írán 27. června překročí limit obohaceného uranu stanovený dohodou, která uváděla maximální limit obohacování 3,67 procenta. Před touto dohodou Írán ve svých střediscích ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent. K tomu je zapotřebí dvaceti kilogramů uranu obohaceného přes devadesát procent a dále probíhá několikaměsíční proces přibližně v 1500 odstředivkách.

Vzhledem ke všem zmiňovaným skutečnostem dospěly USA k závěru, že budou Íránu vyhrožovat útokem na jaderná zařízení. Dnes izraelský deník Jerusalem Post na svém serveru píše o možném bombardování a čerpá z jiného izraelského listu psaného hebrejsky - Maariv.

Jedná se údajně o zprávu, která unikla z diplomatických kruhů v sídle OSN v New Yorku a záminkou bombardování má být incident napadení tankerů minulý čtvrtek. Hlavním důvodem je uvedené zvyšování obohacování uranu. Od pátku v Bílém domě neustále zasedají a radí se nejvyšší vojenští důstojníci, zástupci Pentagonu a prezidentovi poradci.

„Bombardování bude intenzivní se zaměřením na jeden konkrétní cíl,“ uvedl nejmenovaný západní diplomat.

Další související akcí je vyslání další tisícovky vojáků na Blízký východ.

Samotný prezident Donald Trump podle západního diplomata nebyl příliš nadšen vojenským útokem proti Íránu. Měl však ztratit  trpělivost a udělil ministrovi zahraničí Mike Pompeovi, který je zastáncem akce, plnou moc a řekl mu, ať dělá, co uzná za vhodné.

Spojené státy mimo obvinění Íránu z nedodržování smlouvy o obohacování uranu jsou rozezleny na mocenské zájmy Teheránu na Středním východě a jeho snahu destabilizovat region od Jemenu po Sýrii.

 

Mirko Radušević

reklama