Záplavy v Texasu ohrožují také zvířata. Často se musí zachránit sama

Povodně zasáhly i zvířata
Povodně zasáhly i zvířata
youtube.com/Fox News

reklama

Po zkušenostech s ničivým hurikánem Katrina z roku 2005 záchranáři zdůrazňují, jak je důležité zahrnout do evakuačních plánů také domácí mazlíčky. Mnoho lidí totiž bez svých zvířecích přátel odmítá odejít z domu. Podle Americké společnosti pro prevenci krutého zacházení se zvířaty (ASPCA), tak musely úřady zahrnout do pokynů ohledně přírodních katastrof i body týkající se pomoci domácím zvířatům.

V neděli ale přesto vznikl zmatek v konferenčním centru v Houstonu, které se stalo útočištěm pro evakuované. Tam bylo lidem sděleno, že domácí mazlíčci s nimi dovnitř nesmí. Mnoho zmatených a rozhořčených lidí tak stálo před centrem se zvířaty v náručí.

Až v pondělí ráno úřady připravily prostory pro zvířata, která se tak dostala do bezpečí. Společnost San Antonio Animal Care Services pak poskytla azyl 231 zvířatům z evakuovaných oblastí. Mezi zvířaty bylo 179 psů, 51 koček a jeden pískomil jménem Rufus.

„Lidé milují své mazlíčky – je to srdcervoucí, jak lidé pečují o své miláčky a dělají vše, co je v jejich silách,“ informoval jeden pracovník z útulku novinářku ze CBS News.

Noemova archa

I přes veškerou snahu záchranářů zůstávají stovky domácích zvířat v zajetí povodní. Koně, slepice a jiná hospodářská zvířata jsou nejvíce ohroženou skupinou, protože jejich evakuace je složitá. Na sociálních sítích se to hemží příspěvky s prosbami o pomoc. Majitelé hospodářských zvířat totiž častokrát nemají šanci dostat je do bezpečí.

Záchranáři ale dělají, co mohou. Obyvatelé Houstonu tak mohou pozorovat projíždějící lodě plné zvířat, skoro jako by se jednalo o archu Noemovu.

Návštěvy aligátorů

Záplavy se ale dotýkají také volně žijících zvířat. V ulicích postižených oblastí se objevují i aligátoři. Zvířecí instinkty jim velí utéct před hrozbou. Odborníci tvrdí, že aligátoři lidem nechtějí ublížit, jen se snaží dostat ze zatopených oblastí. 

Aligátoři v lidské blízkosti
Autor: youtube.com/Cities of the World Aligátoři v lidské blízkosti

Jedním ze symbolů tragických záplav se stal německý ovčák jménem Otis. Ve zmatku kolem záplav v Texasu se dokázal sám dostat do bezpečí a to ještě s pytlem granulí v tlamě.

Otis opustil dům Salvadora Segovia, staršího muže, který psa hlídal svému vnukovi. Ten spolu s rodiči již musel být z oblasti evakuován. Když německý ovčák ucítil nebezpečí, vzal do tlamy pytel granulí a vydal se hledat úkryt. Když Segovia zjistil, že je pes pryč, začal ho okamžitě hledat. Sousedé mu sdělili, že Otise viděli na místních silnicích. Jeden ze sousedů ovčáka na cestě vyfotografoval a fotka, kterou dal na sociální síť, obletěla internet. Dědeček nakonec psa našel a odvezl ho zpátky domů, kde nebezpečí mezitím pominulo

Čtyřnohý hrdina
Autor: youtube.com/Fox News Čtyřnohý hrdina

 

Autor: Markéta Škorňová

reklama

reklama