Zásadní změna: Kurdové se spojili s Asadem. Erdogan nepředpokládá problémy s Ruskem

Kurdská regionální vláda dnes uvedla podle serveru Al Jazeera, že syrské vládní jednotky se rozmístí podél hranice s Tureckem a s kurdskými bojovníky se postaví proti turecké vojenské ofenzívě na severu Sýrie.
Turecká armáda zahájila boje ve městě
Turecká armáda zahájila boje ve městě

reklama

K rozhodnutí došlo včera, několik hodin poté, kdy USA oznámily, že zcela stahují své jednotky (kolem 1000 vojáků) z oblasti, kde se nyní bojuje. Kurdští představitelé uvedli na Facebooku prohlášení, ve kterém píší o dohodě s vládou Bašára Asada, který jim slíbil pomoc proti tureckému útoku. „Se syrskou vládou došlo k dohodě, jejímž cílem je zabránit a čelit agresi. Syrská armáda se rozmístí podél syrsko-turecké hranice a pomůže kurdským silám SDF,“ uvádí se v prohlášení, kde se dále zmiňují o tom, že společně budou bojovat a hodlají osvobodit další syrská města okupovaná tureckou armádou, jako je Afrin.

Návrat syrských vládních sil do oblasti, kde syrští Kurdové vybudovali v průběhu osmileté války svoji autonomní správu v zemi, posílí Asadovu kontrolu nad zemí, ale zároveň zvýší riziko střetu mezi Sýrií a Tureckem. Reportérka Al Jazeera Zeina Chodrová tento fakt komentuje tím, že pro Kurdy tak skončila vláda nad severem Sýrie. „Je nepravděpodobné, že by jim damašská vláda umožnila, aby sami pokračovali v ovládání celého tohoto regionu,“ uvedla Chodrová. Tento region bohatý na ropu zároveň popisuje reportérka jako „chlebodárný“ a strategický pro Sýrii.

Turecká média zatím píší o tom, že po městě Ras al Ayn se tureckým jednotkám podařilo obsadit i centrum dalšího severosyrského města Tal Abjád. Nyní se očekává vstup tureckých vojsk do měst Kobane a Manbij. Zároveň citují tureckého prezidenta Erdogana, který prohlásil, že turecká operace bude pokračovat až do konečného cíle. Prohlásil, že operace není zaměřena na syrské obyvatele ani na Kurdy, ale na teroristy. „Pracujeme stejně přesně jako klenotníci a snažíme se, abychom nezkřivili vlas ani jednomu civilistovi,“ prohlásil Erdogan a dodal, že kdo si myslí, že přiměje hrozbami Turecko zastavit akci, se mýlí, neboť Turecko již čelilo hrozbám jako hospodářské sankce nebo embargo na prodej zbraní.

Ještě závažnější je Erdoganovo konstatování, že nepředpokládá, že ani po snaze vojsk Bašára Asada rozmístit se na severu by neměly nastat problémy se syrským spojencem Ruskem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!