A zase ten Trump: Americký prezident obnovil sankce proti Íránu

Donald Trump v pondělí podepsal příkaz o obnovení protiíránských sankcí. Podle něj má obnova sankcí zajistit maximální ekonomický tlak na teheránský režim. Rozhodnutí učinil tři měsíce po vypovězení íránské jaderné dohody ze strany USA.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
profimedia.cz

reklama

„Právě díky podepsání této smlouvy se íránská vláda mohla dostat k finančním zdrojům, které dnes používá pro podněcování konfliktu na Blízkém východě,“ uvedla Trumpovu citaci agentura AP, ve které prezident kritizuje mezinárodní smlouvu o zmrazení íránského jaderného programu výměnou za zrušení sankcí.

Podle Donalda Trumpa by stejný postoj měly zaujmout i ostatní státy. Společně by tak mocnosti mohly dát Íránu najevo, že by měl změnit své chování, nebo bude jeho ekonomická izolace pokračovat.

Donald Trump Jr.

Trump kápnul božskou: Syn jednal s Rusy, přiznal

Již dnes vstoupí v platnost první ze dvou vln sankcí. Ta se zaměřuje zejména na automobilový průmysl, obchod se zlatem a podobně. Druhá vlna cílí na ropný a bankovní sektor. Ta bude zavedena od listopadu.

V roce 2015 uzavřel jadernou dohodu Írán se šesti světovými velmocemi, a to konkrétně s USA, Francií, Británií, Německem, Čínou a Ruskem. Na základě dohody byly následně zmírněny sankce OSN, EU a USA uplatňované vůči islámské republice.  EU ale s Trumpovým rozhodnutím nesouhlasí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!