Zasedá bezpečnostní rada státu! Premiér navrhne zákaz všech letů z postižených oblastí do Česka

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce na jednání Bezpečnostní rady státu kvůli šíření nového koronaviru navrhnout zákaz letů ze všech letišť v postižených oblastech. Konkrétně - Boloňa, Milán, Benátky! Itálie podle něj nákazu nezvládla, potvrdil naší redakci v sms zprávě. Čína hlásí 202 nových případů nákazy virem a 42 obětí.
Koronavirus
Koronavirus
istock.com

reklama

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v neděli oznámil, že v ČR jsou první tři případy nákazy novým koronavirem. Všichni tři lidé do ČR v poslední době přicestovali právě z Itálie.

Kvůli koronaviru byly již dříve zastaveny také přímé lety mezi Českou republikou a Čínou, České aerolinie přerušily rovněž linku do Jižní Koreje.

Babiš také vyzval všechny hotely, ubytovny nebo provozovatele Airbnb k prověřování ubytovaných. Jedna z nakažených v Česku je Američanka, která podle premiéra využívala právě Airbnb. "Taky se vydala sama do nemocnice, a to nechceme," podotkl Babiš. Podle něj je potřeba přejít na systém domácích odběrů. V pondělí o tom před polednem budou jednat i zástupci krajských hygienických stanic a záchranných služeb.

Premiér se rovněž domnívá, že by bylo dobré, aby se dnes ve školách učitelé zeptali, které z dětí bylo na prázdninách v Itálii. Podle Vojtěcha platí, že pokud se člověk pohyboval v zasažených lokalitách, nemá chodit na veřejnost, má telefonicky kontaktovat lékaře nebo hygieniky a zkonzultovat s nimi svůj stav. "To platí pro děti i pro dospělé. Pokud byli v zasažených regionech, ať postupují tímto způsobem," řekl ministr.

"Je taky potřeba si na Bezpečnostní radě státu říct, jestli nezakážeme akce většího rozsahu," sdělil Babiš. Ohrožen by tak mohl být například nadcházející Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě, kde se očekává až sto tisíc lidí.

V Evropě je nejvíc zasažena Itálie. O nových případech informovaly včera i okolní země. V Německu se počet infikovaných oproti sobotě téměř zdvojnásobil na 117 případů. Rakousko ohlásilo čtyři nově nakažené a celkově 14 případů.

Jižní Korea dnes oznámila dalších 476 případů nákazy novým koronavirem, počet infikovaných v zemi tak stoupl na 4212. Přibyly dvě oběti, celkem jich je 22. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC).

Nejvíce nově infikovaných, celkem 377, pochází z města Tegu, kde se infekce šíří především mezi členy náboženského hnutí Sinčchondži. Podle KCDC navštívili někteří z členů hnutí v lednu čínské město Wu-chan, které je ohniskem nákazy.

V pevninské Číně za neděli přibylo 202 případů nákazy novým koronavirem a 42 obětí infekce. Celkový počet nakažených v zemi tak dosáhl 80.026, mrtvých je 2912. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi.

Všech 42 nových obětí pochází z provincie Chu-pej, odkud se choroba začala původně šířit. 32 mrtvých je přímo z provinčního hlavního města Wu-chan. Jak poznamenaly světové agentury, počet infikovaných se v porovnání s předchozím dnem snížil, za sobotu přibylo 573 nakažených, v neděli to bylo 202 nových případů. Jde o vůbec nejnižší denní nárůst infikovaných od 22. ledna. Úmrtí ale bylo o něco více - v neděli 42 oproti sobotním 35.

V provincii Chu-pej bylo za neděli potvrzeno 196 nově nakažených, o den dříve to přitom bylo 570 případů. Jde o nejnižší číslo od 24. ledna. Ve městě Wu-chan pak úřady oznámily 193 nových infekcí, což je nejméně od 26. ledna.

Japonsko, kde rovněž evidují stovky nakažených, a Čína se dohodly, že prozatím odloží návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Japonsku. S odvoláním na dobře informovaný zdroj to napsala agentura Reuters. Návštěva byla plánována na začátek dubna. O odložení cesty by měl oficiálně ještě tento týden informovat japonský premiér Šinzó Abe.

iPrima/ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!