Zastřelil 30 dravců, spravedlnosti ale uniká

Střelec, který loni na podzim zabil na Přerovsku 3 desítky vzácných dravců, zatím potrestaný nebude. Ani po půl roce policie nezjistila, kdo ptáky zastřelil. Případ musela odložit. V tomto období se navíc dravci Motáci pochopové a Motáci lužní vrací z Afriky. Ornitologové se proto bojí dalších útoků.
27. 4. 2018 ZPRÁVY: ZASTŘELIL 30 DRAVCŮ, SPRAVEDLNOSTI UNIKÁ
27. 4. 2018 ZPRÁVY: ZASTŘELIL 30 DRAVCŮ, SPRAVEDLNOSTI UNIKÁ

reklama

Když se loni v říjnu začali na poli nedaleko Kojetína objevovat první zastřelení ptáci, ornitologové ještě netušili, že na konec budou mít před sebou zkázu, jakou ještě neviděli. Speciálně vycvičený pes postupně našel téměř 30 mrtvých dravců. Několik z nich střelec poranil tak, že podle odborníků umírali v krutých bolestech.

Kriminalisté následně začali pátrat po tom, kdo si z ptáků udělal živý terč. Vyslechli desítky lidí včetně myslivců, s žádostí o pomoc se obrátili i na veřejnost. Viníka ale dosud nenašli.

„Případ zastřelených dravců byl z naší strany odložen, protože se nepodařilo zjistit skutečnosti, díky kterým bychom mohli zahájit trestní stíhání konkrétní osoby,“ říká mluvčí policie ČR v Přerově Miluše Zajícová.

Otrávený orel

Kdo v Česku vraždí orly, káňata a další vzácná zvířata? Čtěte:

„Bohužel se to dalo očekávat, i když byla relativně velká šance, že se to podaří, protože byly zajištěny i nábojnice ze zbraní, ze kterých se střílelo. Tím to ale skončilo,“ říká předseda MOS Josef Chytil.

Hejna motáků se v těchto dnech vrátila z Afriky zpět do Česka. Ornitologové se obávají toho, že dokud se střelec nenajde, může se situace kdykoliv opakovat. Proto se rozhodli hlídkovat a vzácné ptáky chránit, jak se dá.

„Situace se bohužel bude opakovat. Může se opakovat kdykoliv, kdekoliv. Tuhle lokalitu určitě budeme sledovat více, než ostatní, protože evidentně tam je nějaký jedinec nebo několik jedinců, kteří mají tyto tendence,“ dodává Josef Chytil.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!