Závady na autě? Přímo na silnici budete moci přijít o techničák

Nejen o řidičský, ale už i o technický průkaz budete brzy moct přijít přímo na silnicích. A to tehdy, pojedete-li autem ve špatném technickém stavu. Umožňuje to novela silničního zákona. Už teď můžete mít problémy i s pojišťovnou...
Jestliže jezdíte s autem ve špatném technickém stavu, můžete přijít o techničák...
Jestliže jezdíte s autem ve špatném technickém stavu, můžete přijít o techničák...
thinkstock.com

reklama

Rozbitý výfuk, zrezivělé části auta nebo třeba i sjeté pneumatiky. Kvůli tomu všemu vás už brzy bude moct zastavit silniční kontrola a na místě vám sebrat malý technický průkaz. S takovým autem vás už pak čeká jen jedna cesta – do servisu. Pokud potom na příslušném úřadě nepředložíte protokol o odstranění závady, dojezdili jste. A důvodů pro odebrání technického průkazu rozhodně není málo. Za co všechno vám budou moci policisté takzvané osvědčení o registraci vozidla odebrat, teď finálně řeší ministerstvo dopravy. "Je to například, pokud vozu vysloveně uniká brzdná kapalina, má brzdy, které jsou úplně vyřazeny, má třeba úplně chybějící čelní sklo nebo má konstrukční deformaci," vysvětlil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold reportérce Marcele Svobodové.

DOPORUČUJEME:
>>> Srovnání povinného ručení Pojištění se slevou až 75 %  <<<
>>> Srovnání havarijního pojištění Pojištění se slevou až 75 % <<<

Auta se rozpadají na silnici...

Podle Ústředního automotoklubu jsou jedny z nejčastějších problémů většiny řidičů právě tyto závady. "Skoro každý řidič si upravuje vozidlo, jak se mu zlíbí, dávají se fólie dopředu, vyndavají se filtry pevných částic... Někteří řidiči se opravdu o vozidlo nestarají a jezdí s autem, které se skoro rozpadá na silnici," upozornil mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka. I podle policistů je stav některých vozidel vyloženě katastrofální. "To, že vozidlo nemá ať už aktivní, či pasivní prvky bezpečnosti a mnohdy je neodborně opraveno po dopravní nehodě může, způsobit, že při další dopravní nehodě se vozidlo chová velmi nestandardně a zpravidla tím dochází k fatálním následkům," varuje ředitel dopravní policie Tomáš Lech. Jen za loňský rok způsobila technická závada na autě celkem 461 dopravních nehod.

Nehoda dvou aut

Většina řidičů přeplácí havarijní pojistku. Přicházejí zbytečně až o tisíce korun

Běžná praxe v zahraničí

Zabavování malých technických průkazů přímo na silnicích běžně funguje například v Německu. Naši sousedé k němu navíc mohou dostat ještě až dvouseteurovou pokutu. Tak přísná pravidla ale řidiče na českých silnicích nečekají.

 

Marcela Svobodová Foto:

"Malý technický průkaz budou moci při silniční kontrole policisté řidičům odebrat pravděpodobně už na přelomu března a dubna," zjistila Marcela Svobodová, reportérka Zpráv FTV Prima

 


Hrozí i úhrady ze své kapsy při nehodě

Pokud ale jezdíte na sjetých pneumatikách, nefunguje vám ruční brzda nebo má auto jiný, i drobný problém, riskujete už teď. Způsobíte-li nehodu, budete veškerou škodu platit ze svého, i když platíte pojištění. To nemusí být vždy jen náhražka pomačkaného plechu, ale třeba i úhrada ušlého zisku ze zaměstnání tomu, kdo nehodu kvůli vašemu zanedbání technického stavu vozidla „odnesl“. Poškozenému pojišťovna vždy musí zaplatit náklady na opravu auta. Ovšem pokud se prokáže, že viník nehody porušil některou ze základních povinností týkající se provozu na pozemních komunikacích (vychází ze zákona) a že toto porušení má příčinnou souvislost se vznikem škody, pak má pojišťovna právo na vrácení vyplacené částky.

 

CHCETE VĚDĚT VÍC? Tady najdete VŠE důležité o AUTOPOJIŠTĚNÍ

Povinné ručení na auto mít musíte, nastavte si tu nejvýhodnější cenu Foto:

– vše o pojistkách na auto

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

 

 

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!