Zavražděný bratr severokorejského vůdce měl možná vazby na operativce CIA

Americký deník Wall Street Journal a kniha amerického novináře přicházejí s informací, že zavražděný nevlastní bratr současného severokorejského vůdce Kim Čong-nam pracoval pro CIA.
Kim Čong-nam
Kim Čong-nam
@atvpakistan / Twitter

reklama

Bratr severokorejského diktátora Kim Čong-una Kim Čong-nam byl kritikem severokorejského režimu a v únoru 2017 byl zavražděn na letišti ve městě Kuala Lumpur v Malajsii. Dvě ženy mu měly stříknout do tváře smrtící nervový jed a zakázanou chemickou zbraň VX, napsal server Sky news.

Obviněné byly propuštěny

Vietnamka a Indonésanka, později zadržené a obviněné z jeho vraždy, byly na začátku letošního roku propuštěny. Dlouhodobě pak existuje podezření, že vražda byla nařízena severokorejským režimem, což Severní Korea odmítá.

Severokorejec v ruské tajze foto youtube Vice

Jednání Putina s Kim Čong-unem: Jedná se mimo jiné i o levné severokorejské pracovní síle

Nejmenovaný zdroj obeznámený s událostmi řekl deníku Wall Street Journal, že „existovalo spojení mezi CIA a Kim Čong-namem“. Bývalí úředníci rovněž uvedli, že pan Kim byl pravděpodobně v kontaktu i s tajnými službami dalších zemí, zejména Číny. Kim Čong-nam se obvykle se svými spojkami scházel v Singapuru nebo v Malajsii.

Neměl přístup k důležitým informacím

Wall Street Journal rovněž doplnil, že „někteří bývalí američtí úředníci uvedli, že nevlastní bratr, který žil řádu let mimo Severní Koreu a v Pchjongjangu neměl žádnou známou mocenskou základnu, pravděpodobně nebyl schopen poskytovat detailní informace o tajných vnitřních záležitostech země.“

Americká zpravodajská služba CIA odmítla zprávu komentovat.

reklama

reklama