Zaživa pohřbená holčička v hliněném džbánu: Teď přibrala a je zdravá

Nedonošená holčička, která byla nalezena zakopaná v hliněném džbánu na severu Indie v polovině října, se teď cítí dobře, prohlásil oficiálně její lékař. Do nemocnice se dívenka dostala v kritickém stavu. Lékaři jí diagnostikovali otravu krve a nízkou úroveň trombocytů.
Holčička z hliněného džbánu je již v pořádku
Holčička z hliněného džbánu je již v pořádku
Instagram/@bbc_russian

Teď holčička přibrala, dýchá bez pomoci přístrojů a její úroveň trombocytů v krvi je v normě. Její pediatr Ravi Hanna poskytl veřejnosti nejen informace o zdravotním stavu dívky, ale i její fotografie. 

Holčička byla v zuboženém stavu
Autor: Instagram/@bbc_russian Holčička byla v zuboženém stavu

Rodiče miminka nebylo možno dohledat. To teď bude proto předáno do adoptivní péče. Prozatím je holčička v péči vlády indického státu Uttarpradéš. 

Jak bylo dítě nalezeno pod zemí?

Nedonošenou holčičku našel jeden z obyvatelů blízké vesnice úplnou náhodou. Ten šel do pole pohřbít svou vlastní dceru, která se narodila mrtvá. Hinduisté podle tradice mrtvé kremují, ovšem děti, které se již mrtvé narodí, pohřbívají do země. 

Džbán, ve kterém našli holčičku
Autor: Instagram/@bbc_russian Džbán, ve kterém našli holčičku

Podle slov místního vykopal zhruba metrovou jámu, kdy náhle lopatou narazil na hliněný předmět, který nechtěně rozbil, a zaslechl dětský pláč. Když hliněnou nádobu vytáhl na povrch, našel v ní miminko.

Zbývala hodina

Podle pediatrů se holčička narodila dříve, než měla. Zhruba ve 30. týdnu. V nemocnici jí navážili 1,1 kilogramu, byla nachlazená a měla nízkou úroveň glukozy v krvi. Její končetiny téměř nefungovaly. 

Dívčin pediatr Ravi Hanna
Autor: Instagram/@bbc_russian Dívčin pediatr Ravi Hanna

Jak dlouhou dobu dívka strávila v hliněném vězení známo není, lékaři se mohou tedy jen dohadovat, jakým zázrakem se jí podařilo přežít. Podle jejího pediatra mohla přežít tři nebo čtyři dny, a to díky tuku, který mají novorozenci na tvářích, bedrech a břiše, aby měli dostatek železa a energie. Další odborníci jsou však skeptičtější – dívenka prý byla pod zemí dvě až tři hodiny, ještě hodinu a zemřela by. 

Vzduch by ve džbánu pro přežití na několik dní nestačil. Štěstí bylo, že se jednalo o hliněný materiál, a tím pádem do něj byl skrze zem možný průnik kyslíku. 

reklama