Zázračné doplňky stravy proti koronaviru? Prodejci zneužívají paniky kolem epidemie, varuje SZPI

Paniky kolem epidemie koronaviru zneužívají někteří prodejci léků, potravinových doplňků a zdravotnických pomůcek, ale i různé podvodné e-shopy. Zaměřili se na ně inspektoři SZPI.
Prodejci využívají strachu lidí z nákazy koronavirem 1
Prodejci využívají strachu lidí z nákazy koronavirem 1
SZPI

reklama

Státní zemědělská inspekce se zaměřila na prodejce, kteří využívají momentálního strachu z nákazy koronavirem. Inspektoři zjistili, že někteří z nich při propagaci doplňků stravy používají zakázaná léčebná tvrzení a nepovolená zdravotní tvrzení, a to právě uváděním údajných účinků proti viru SARS-CoV-2.

Jde o následující případy:

  • Internetový obchod joalis.cz má na svých stránkách nabízet doplněk stravy ke zvýšení imunuty Joalis Imun a Joalis Gripin. Podle SZPI jsou v popisku uvedena léčebná tvrzení, že tyto doplňky „pomáhají tělu chránit se před různými respiračními infekcemi, včetně tolik skloňovaného koronaviru.“ Také, že jsou „důležitá pro zvládnutí infekce“ a jsou účinnou „prevencí“.
  • Prodejci využívají strachu lidí z nákazy koronavirem 2
    Autor: SZPI Prodejci využívají strachu lidí z nákazy koronavirem 2
  • V pražském metru a schránkách obyvatel pražského Proseku se objevilo tři tisíce letáků s nabídkou na „prevenci koronaviru“. I zde došlo k použití zakázaného tvrzení.
    Prodejci využívají strachu lidí z nákazy koronavirem 1
    Autor: SZPI Prodejci využívají strachu lidí z nákazy koronavirem 1

„Důrazně upozorňuje spotřebitele i kontrolované osoby, že doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům,“ uvedla SZPI a s kontrolovanými zahájila správní řízení o uložení pokuty.

Inspektoři navíc aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii. Inspekce se bude kontrole používání nepovolených léčebných tvrzení tohoto typu u doplňků stravy věnovat i dále.

Michal Janotka

reklama

reklama