Zbraně učitelům a školníkům? Rodiče v USA chtějí zabránit dalším masakrům na školách

Na střelnici se učí i amatéři střelbě
Na střelnici se učí i amatéři střelbě
Youtube/Green Light Shooting

reklama

V americkém Coloradu se rozeběhl program, jehož cílem je vyzbrojit učitele a školní personál. Ti by tak měli být schopni zasáhnout proti potenciálnímu ozbrojenému pachateli. Projekt je součástí plánů, které vznikly po masakru na základní škole v Connecticutu před pěti lety.

Za ambiciózním projektem Faster stojí rodiče dětí, právníci a experti z oblasti zdravotnictví. Tento týden absolvovali vybraní učitelé a jiní zaměstnanci škol první třídenní kurz, během kterého prošli střeleckým i zdravotnickým výcvikem. Cílem podle organizátorů není nahradit práci policistů a záchranářů, ale mít možnost rychleji zasáhnout a eliminovat tak případné ztráty na životech.

Proti vyzbrojení školního personálu však ostře protestují některé skupiny: „Jsme přesvědčeni, že zbraně v areálech škol ohrožují bezpečnost studentů i ostatních zaměstnanců,“ uvedla na svých webových stránkách organizace Safe Campus Colorado. Proti plánu vyzbrojit některé zaměstnance škol už také sepsala petici.

Zastánci projektu Faster ale oponují tím, že dobrovolníci, kteří se programu zúčastní, budou dobře prověřeni. Kromě tréninku krizových situací a aktivní zdravotnické pomoci musí totiž každý zájemce projít také přísnými psychotesty.

Při masakru na základní škole zemřelo 20 prvňáčků

Pokus vyzbrojit zaměstnance škol je reakcí na masakr na základní škole Sandy Hook v americkém státě Connecticut. V prosinci roku 2012 do budovy školy vstoupil po zuby ozbrojený mladík, který okamžitě zahájil palbu z automatické pušky. Ačkoliv policisté dorazili na místo velice rychle, uvnitř školy nalezli 27 zastřelených lidí, včetně pachatele, který spáchal sebevraždu. Mezi oběťmi bylo 20 dětí ve věku 6–7 let.

reklama

reklama