Zdravé stravování se dá dodržet i při návštěvách restaurací. Na co si dát pozor

Časové možnosti nebo pohodlnost nás občas zavedou na oběd či večeři do restaurace. Zvládat zdravé stravování a přípravu jídel není vždy jednoduché a možné. Není nutné vše vzdát. Věřte, že se správným výběrem restaurací a pokrmů se dá zhubnout i při stravování mimo domov.
Jak si vybrat zdravé jídlo v restauraci?
Jak si vybrat zdravé jídlo v restauraci?
freepik.com

reklama

Nezdravé nástrahy

Vyhnout bychom se měli rychlému občerstvení, kde hlavní a mnohdy jedinou nabídku tvoří hranolky a smažená jídla připravovaná z polotovarů. Pokud není vaším cílem redukce hmotnosti, jednou za čas vaše tělo "fast food" nejspíše snese. Vašemu zdraví ale nepřidá.

Jestliže máte zaměstnání, při kterém chodíte pravidelně do restaurace, i zde byste se měli řídit několika pravidly. Ideálně vždy vyberte zdroj bílkovin s komplexními sacharidy, které vždy budou doplněné zeleninou. Může to být plátek jakéhokoliv libového masa s rýží, těstovinami, kuskusem, bramborem a zeleninou. Obdobná jídla vás dostatečně zasytí i na delší dobu. I při výběru v poledním menu je možné narazit na lehké a zdravé pokrmy. "Pokud máte v okolí na výběr z více restaurací, vyplatí se před jejich návštěvou navštívit webové stránky a zkontrolovat denní nabídku. Nestane se vám, že budete překvapeni tím, že ze šesti jídel jsou všechna smažená a nezdravá," přidává tip nutriční specialistka Sandra Figalová.

Společnská večeře a firemní akce

Připravované rauty v dnešní době většinou nabízejí alternativy pro zastánce klasické české kuchyně i čerstvé a zdravé stravy. Zkuste se při takové večeři či události vyhnout pizze, tučným omáčkám a smaženým jídlům. Nezapomínejte, že čím více bílkovin a zeleniny vaše večeře bude obsahovat, tím lépe. "Z drobných prohřešků si nelámejte hlavu a večer si užijte," uklidňuje nás odbornice na výživu s dovětkem, že "Přehnané výčitky můžou být samy o sobě škodlivější, než samotné občasné odbočení od zdravé stravy."

Pozor na alkohol

Vysoká energetická hodnota alkoholických nápojů může zhatit veškeré snahy o zdravé stravování. Nezapomínejte si na společenských akcích objednat čistou vodu, kterou budete během celého večera popíjet. Voda pomáhá zmírnit následky konzumace alkoholu a následné kocoviny.

"Jestliže si chcete dát drink, volte nejlépe vinný střik či malé pivo. Míchaným drinkům a tvrdému alkoholu se raději vyhněte, ty totiž obsahují velké množství energie," radí Figalová.

Věděli jste, že některé alkoholické i nealkoholické nápoje obsahují mnohem více energie, než ze samotné večeře?

Nebojte se, že návštěvou restaurace automaticky porušujete svůj stravovací či redukční plán. Jídlo v restauraci si můžete dopřát, pokud při jeho výběru dodržíte zásady a požadavky na suroviny, které aplikujete při přípravě doma. "A pokud si dáte něco méně zdravého nebo něco, co do vašeho jídelníčku úplně nezapadá, nezoufejte. Pro jednou se to určitě nezblázní a vy si raději užijte příjemný večer s přáteli," uzavírá nutriční specialistka.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!