Zdravotní pojišťovny hradí nové vakcíny pro dospělé

Zdravotní pojišťovny hradí více očkovacích vakcín pro dospělé. Bezplatně je dostanou třeba chroničtí pacienti s oslabenou imunitou. O možnostech očkování ale často nevědí oni, ale ani praktičtí lékaři.
19. 4. 2018 ZPRÁVY: ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY HRADÍ NOVÉ VAKCÍNY PRO DOSPĚLÉ
19. 4. 2018 ZPRÁVY: ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY HRADÍ NOVÉ VAKCÍNY PRO DOSPĚLÉ

reklama

Právě teď to začíná, za teplého dubnového počasí vylézají na lov klíšťata. Mají jediný cíl - připravit vás a vaše domácí mazlíčky v tom lepším případě o trochu krve. Mohou vás ale nakazit. Proti klíšťové encefalitidě by se měli očkovat především dospělí. „Čím je člověk starší, tím je to závaznější z hlediska průběhu následku. A to jen ten důvod, proč vlastně očkovat ty dospělé,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima Jan Smetana z katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví (FVZ) v Hradci Králové.

Očkovat se můžete také proti pásovému oparu nebo pneumokoku a dalším nemocem. Na očkování přispívají zdravotní pojišťovny a teď k nim přibyly další hrazené vakcíny. „Jsou zatím pro vybrané skupiny těch závažných pacientů a jsou to pacienti, kterým chybí slezina. Potom je to kategorie lidí, kteří mají závažnou poruchu imunity,“ upřesnil Roman Chlíbek z katedry epidemiologie FVZ v Hradci Králové.

Názory bez cenzury - očkování

Očkovat děti povinně ano, či ne? Odborníci mají jasno, veřejnost je rozdělená

Malá proočkovanost může i za zvýšený výskyt spalniček

Jenže dospělí se u nás očkují velmi málo a platí to pro i další očkování, která nejsou na rozdíl od tetanu pro dospělé povinná, například černý kašel, proto také nemoc přenáší na děti především dospělý. „Je pravda, že v České republice obecně je k očkování poměrně nedůvěra. Já někdy to přirovnávám k tomu, že jsem takový ateistický národ a nevěříme v boha, tak nevěříme ani očkování,“ popsal praktický lékař Cyril Mucha.

„U lidí staršího věku, kteří mají oslabenou imunitu, tak to očkování je velký zásah do té imunity s tím, že za to, že ten pacient získá imunitu proti jedné nemoci, může onemocnět mnohem vážněji,“ doplnil zase homeopat Václav Hrabák. Například očkování proti klíšťové encefalitidě by mohlo údajně vyvolat i roztroušenou sklerózu. Malá proočkovanost může i za zvýšený výskyt spalniček. Více než polovina ze 70 nakažených nebylo očkovaných.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!