Zdražování elektřiny kvůli tarifům zažehnáno. Zatím na tři roky

Téma Zpráv FTV Prima: Málokdo souhlasil s tím, že bude za elektřinu platit víc a přitom, podle vysvětlení ERÚ, to pro něj bude výhodnější. Většina obyvatel v Česku, kteří odebírají elektřinu, by po zavedení nových tarifů platila podstatně víc než doteď. Změny jsou nutné, bude ale nový návrh...
Elektřina zatím kvůli jističům zdražovat nebude...
Elektřina zatím kvůli jističům zdražovat nebude...
thinkstock.com

reklama

Kdy přesně představí Energetický regulační úřad nový návrh tarifů elektřiny, je prý prozatím ve hvězdách. Podle šéfky úřadu Aleny Vitáskové ale mohou nové tarify platit až od roku 2019. Záleží prý na tom, jak dopadnou konzultace s občany. S těmi chce Vitásková vést diskuze ve velkých městech. Turné začne už příští týden v Plzeňském kraji. Jak budou lidé reagovat, je otázka. Pro většinu z domácností by totiž nový systém znamenal citelné zdražení plateb za elektřinu, nikoliv jejich snížení. "Už několik týdnů říkáme, že by ten návrh dopadl na rodiny, které mají malou spotřebu nebo se rozhodly šetřit nebo si vyrábět elektřinu na vlastní střeše," říká expert Hnudí DUHA Jan Koželouh.

Porovnejte trh online během minuty: >>> Srovnání cen dodavatelů elektřiny <<<

Bouře po celé zemi

Nový nápad, jak vydělat víc peněz, způsobil doslova bouři nejen mezi lidmi, ale i mezi politiky. Minulý týden ho zkritizoval premiér Bohuslav Sobotka, ve středu se proti němu ohradilo i ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle něj je odpovědnost za návrh nových tarifů plně v kompetenci Vitáskové, nikoliv členů expertní skupiny, kterou po vlně kritiky na začátku týdne Vitásková rozpustila. Poté řekla, že se musí celý tarifní systém znovu přepočítat. Ministr průmyslu Jan Mládek pak doslova prohlásil, že pod vedením Vitáskové vznikla hrůza, o které ho nikdo neinformoval. "Ministerstvo průmyslu a obchodu důrazně prohlašuje, že odpovědnost za návrh nové tarifní struktury je plně v kompetenci předsedkyně nezávislého Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové a odmítá alibistická tvrzení o spoluodpovědnosti členů expertní skupiny."

Až 22 hodin levného proudu můžete mít, když topíte a/nebo ohříváte vodu elektřinou

Levnější proud hravě zajistí správně nastavená distribuční sazba. Máte ji?

A jak na to zareagovala sama Vitásková? "Komu jsem asi šlápla zase na kuří oko tímto krokem? Občanům České republiky určitě ne. Členy řídícího výboru byli zástupci ministerstva průmyslu a obchodu - náměstek ministra Mládka pan Šolc, posléze paní náměstkyně Kovačovská," tvrdí šéfka ERÚ. Podle slov Vitáskové výbor, do kterého spadali i zástupci ministerstva, vedl celý projekt. Nechápe tak, jak mohl být ministr neinformován. "Co se týče role ministerstva průmyslu a obchodu v expertním týmu nebo v řídícím výboru, ta role tam byla především proto, aby se schvalovalo samotné zadání. Řídící výbor rozhodně nepracoval s tím samotným matematickým modelem. Doopravdy odpovědnost je na ERÚ," reagovala členka bývalého expertního týmu a náměstkyně pro energetiku na ministerstvu Lenka Kovačovská. Kvůli návrhu Energetický regulační úřad jen od ledna obdržel přesně 11 795 negativních reakcí a 148 děkovných dopisů.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o úsporné domácnosti

Zatímco kotlům lidé obvykle věnují odpovídající péči, radiátory naopak často zanedbávají Foto:

- praktické rady a tipy na úspory

- informace o možnostech získání příspěvků od státu

- videa, manuály, ...

 

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!