Ze zatopené chemičky poblíž Houstonu se ozvaly výbuchy

Chemický závod Arkema
Chemický závod Arkema
AP

reklama

Z vyklizené chemičky v Crosby poblíž Houstonu se podle místních médií ozvaly dva výbuchy. Z místa se valí hustý černý dým. Do nemocnice bylo převezeno 10 lidí. Není vyloučené, že další exploze budou následovat.

Varování ohledně exploze uskladněných nebezpečných látek v chemickém závodě Arkema vydaly úřady už ve středu. V podniku totiž v důsledku povodní vypadlo chlazení a látky jsou tak nestabilní.

Dnešní výbuchy nikoho nezranily, protože všichni pracovníci i lidé žijící v okruhu 2,5 kilometru od závodu byli evakuováni. Podle serveru Huffington Post byl do nemocnice převezen zástupce šerifa, který v okolí chemičky hlídkoval a nadýchal se kouře. Spolu s ním tam z preventivních důvodů putovalo dalších devět lidí.

Chemický závod francouzského koncernu Arkema se nachází v Crosby, což je asi 40 kilometrů severovýchodně od Houstonu. Továrna vyrábí organické peroxidy, což jsou vysoce hořlavé a výbušné látky, často reaktivní a těkavé. Výbuchu podle vedení podniku nejde nějak zabránit, protože jakmile stoupne teplota, látky zkrátka explodují. „Bude to podobné jako velký požár vyvolaný vznícením benzinu. Oheň bude výbušný a bude intenzivní,“ popsal šéf továrny Rich Rowe.

Arkema provoz v Crosby pozastavila v minulém týdnu ještě předtím, než Harvey jako hurikán vstoupil na texaské pobřeží. Bez proudu je objekt od neděle, zaměstnanci sice uvedli do provozu záložní generátory, ale některé z nich přestaly ve vodě fungovat. Podnik nyní monitoruje teplotu materiálu z dálky.

 

Autor: Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama