Zeman nebo Drahoš? Necelá pětina voličů z prvního kola by dala hlas oběma

Z terénního průzkumu, který si v průběhu prvního volebního víkendu nechali zpracovat autoři hry Prezident 21 společností STEM/MARK vyplývá, že téměř 15 % voličů účastnících se prvního kola prezidentské volby řeklo, že by dalo svůj hlas jak Jiřímu Drahošovi, tak Miloši Zemanovi. Kdo jsou ti, kteří sympatizují s oběma kandidáty blížícího se prezidentského duelu?
Prezidentské volby 2018
Prezidentské volby 2018
archiv FTV Prima

reklama

Respondenti mohli vybrat až tři kandidáty, které by volili, kdyby měli více hlasů. A k tomu jednoho, jemuž by dali hlas negativní. Tento systém hlasování, nazývaný Demokracie 21, si mohli voliči už předtím vyzkoušet ve zmíněném internetovém projektu Prezident 21, jehož se zúčastnilo přes 300 tisíc lidí.

Ještě před uzavřením volebních místností řeklo v terénním průzkumu přes 15 % žen z celkového počtu voliček, že by takto volilo zároveň Jiřího Drahoše i Miloše Zemana. Mezi muži sympatizovalo s oběma kandidáty necelých 14 %. S ohledem na věk mají účastníci druhého kola prezidentské volby nejvíce společných voličů mezi lidmi ve věku 60 - 69 let (21 %) a 50 - 59 let (19 %).

U studentů by prezidentské volby vyhrál Jiří Drahoš

Stane se prezidentem Zeman, nebo Drahoš? Středoškoláci mají jasno

Nejméně by pro oba volili v Praze a mladí do věku 29 let

Nejméně se na obou shodují ti nejmladší do věku 29 let (6 %). Pro oba soupeře by při volbě s použitím tohoto systému hlasovali nejčastěji lidé ve Středočeském kraji (21 %) a taky v kraji Olomouckém (20 %). Naopak nejméně často by zmíněným dali současně hlas voliči v Praze (9 %).

Miloš Zeman i Jiří Drahoš zároveň jsou pak přijatelní pro ty, kdo volili v posledních parlamentních volbách na podzim 2017 KSČM (25 %). Společné sympatie mají však i mezi stoupenci hnutí ANO (24 %) a ČSSD (23 %). Systém více hlasů byl využit hlavně proto, že umožňuje voličům přesněji sdělit názor. Překryvy těchto hlasů taky umožňují detailněji mapovat voličské preference.

Andrej Babiš

Babiš s Faltýnkem se nechají vydat ke stíhání. Premiér: Je to komplot mafie

U skupiny „nevoličů“ by hlasy spíše posbíral Drahoš

Průzkum, který se uskutečnil v průběhu prvního kola volby, také ještě před uzavřením volebních místností zjišťoval, jak vypadají socio-demografické údaje těch, kdo v prvním kole nevolili (32 %). Jejich největší část tvoří lidé ve věku do 29 let (25 %) a ti s vyučením nebo středoškolským vzděláním bez maturity (43 %).

„Data nám naznačují, koho by mohli podpořit ti, kdo se nezúčastnili prvního kola voleb. Tyto nevoliče najdeme převážně mezi mladými lidmi. Kolem 43 % z nich jsou ve věku do devětatřiceti let. Takže z tohoto pohledu by mohl hlasy nasbírat spíše Jiří Drahoš,“ vysvětlil koordinátor hry Prezident 21 Ondřej Koutský s tím, že současná hlava státu je oblíbenější spíše věkovou kategorií elektorátu nad 60 let.  

První debata obou kandidátů na prezidenta už v úterý

„Přidáme-li perspektivu vzdělání voličů, prvního kola prezidentské volby se nejčastěji nezúčastnili lidé bez maturity. Mezi nevoliči tvořili asi 62% skupinu. Ta zase podle čísel více sympatizuje s Milošem Zemanem,” uzavřel Koutský. Průzkumu se zúčastnilo 2 568 respondentů ve věku nad 18 let, kteří byli dotazováni metodou osobního dotazování vyškolenými tazateli.

Spoustě voličů také k rozhodnutí chybí to, že oba pánové se ještě nestřetli ani v jednom duelu na televizní obrazovce. To se ale změní už v úterý, kdy televize Prima vysílá vůbec první debatu obou postupujících kandidátů před druhým kolem prezidentských voleb. Přímý přenos z Hudebního divadla Karlín budete moci sledovat od 20.15 nejen na televizní obrazovce, ale také na našem facebookovém profilu Zpravodajství FTV Prima. Debatou vás provede několikanásobný vítěz ceny TýTý Karel Voříšek.

reklama

reklama