Zeman: Není možné obětovat lidský život za ekonomický růst

Lidský život a zdraví jsou důležitější než ekonomický růst, řekl prezident Miloš Zeman v nedělní Partii televize Prima. Zároveň všem lidem popřál lásku.
Miloš Zeman v Partii

reklama

Prezident mimo jiné prohlásil, že co se týče boje s koronavirem, cítí optimismus a naději. Data podle něj ukazují, že se koeficient nákazy snížil. „Ve srovnání s jinými zeměmi ta opatření opravdu zabrala,“ konstatoval Zeman.

Zdůraznil, že je to i díky rozumu a solidaritě Čechů. Podle prezidenta se pomalu blíží světlo na konci tunelu a souhlasí s názorem, že v červnu by se mohly přestat nosit roušky.

Podle prezidenta je důležité, aby lidé vydrželi a i nadále respektovali rozhodnutí vlády. Virus je podle něj nevyzpytatelný a mohla by přijít druhá vlna. Podle Zemana by měl nouzový stav trvat minimálně do 15. května a cestování do zahraničí za účelem dovolených by se mělo omezit na rok.

„V této zemi je nejdůležitější lidský život a lidské zdraví. Obětovat to za ekonomický růst je zhovadilost,“ prohlásil prezident.

Partie

PARTIE: Schillerová chce pozastavení splátek úvěrů a hypoték na 6 měsíců. Havlíček: Požadovat náhradu ušlého zisku je nesolidární

Zeman by rušil daňové výjimky

Důležité je podle Zemana udržet životní úroveň. Vláda by neměla rozdávat předvolební dárečky, ale investovat, aby se rozhýbala ekonomika.

Prezident zopakoval, že by byl rád, kdyby se zrušily některé daňové výjimky, například by zrušil osvobození od placení DPH pro zoologické zahrady. „To osvobození bych sebral a ty peníze dal na pomoc dětským domovům, domovům důchodců, na stavbu dálnic,“ konstatoval Zeman.

V Partii na Primě prezident také zkritizoval opozici. Podle něj se někdy chová slušně, ale někdy hloupě. Jmenoval například šéfa poslanců TOP 09 Miroslav Kalouska, který podle něj vyzval k občanské válce. „Senátor Fischer zase označil vedení státu za vlastizrádce, Stanjura vyzval ministryni financí k rezignaci,“ jmenoval Zeman.

V diskuzi několikrát pochválil vládu a řekl, že by byl rád, kdyby současná koalice ANO a ČSSD pokračovala i v dalším volebním období.

Na závěr debaty Zeman popřál lidem lásku. „Byl jsem kdysi v Kralicích. To je městečko, kde vznikla Bible kralická. Mají tam památník této Bible, je to rozevřená kniha. Na té knize jsou tři slova. Bůh láska jest. Všem bych popřál lásku,“ řekl prezident.

reklama

reklama