Zeman pronesl ve Sněmovně „přátelskou kritiku” ke státnímu rozpočtu

V dolní komoře parlamentu dnes vystoupil prezident Miloš Zeman se svým projevem ke státnímu rozpočtu pro rok 2020. Ten by podle svých slov podpořil, měl k němu ale několik poznámek. Ve svém proslovu zmínil i zastavení růstu německé ekonomiky a zkritizoval „klimatický alarmismus”.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prezident Miloš Zeman ve Sněmovně

reklama

Zeman hned v úvodu pronesl, že současný návrh státního rozpočtu podpoří, pokud ho poslanci schválí. Neodpustil si ale to, co sám označuje za „přátelskou kritiku”.

V první části svého přednesu se zaměřil na vnější vlivy. Stejně jako už dříve, poukázal i dnes na zastavení růstu německé ekonomiky, na kterou ČR spolehá. To podle Zemana způsobilo odstavení německých tepelných elektráren a přechod na obnovitelnou energii.

„Obrat ke zvlášť drahým zdrojům elektrické energie vedl k tomu, že v Německu je nejdražší cena elektřiny v Evropě a plánované odstavování elektráren se už dnes promítlo do nulového růstu německé ekonomiky,” řekl na plénu prezident republiky.

Řekl také, že by si přál, aby Českou republiku „nezachvátilo klimatické šílenství”. Měli bychom si uvědomit českou kombinaci výroby energie, kde zabírají obnovitelné zdroje procentuální menšinu a tepelné a jaderné elektrárny většinu.

Závislost na Německu pak můžeme podle Zemana vyrovnat vývozem do jiných zemí, kde k podobným krokům nepřistupují. Následně zkritizoval dotace na solární panely, které podle něj využívají hlavně „solární baroni”.

Následně se Miloš Zeman vyjádřil k finančním úsporám. Nejprve ocenil ministryni Maláčovou, že ušetřila zrušením fondu dalšího vzdělávání. „Kéž by se fondy podařilo zrušit i v dalších resortech,” dodal. Dále doporučil využít „roboty”, kteří prý v bankovním sektoru obsluhují zákazníky.

Prezident se také lehce opřel do sociálních dávek, které by podle něj neměli dostávat lidé, kteří odmítají nabízenou práci. Následně se vyslovil proti daňovým výjimkám a vřele uvítal rozhodnutí ministryně Schillerové zrušit některé z nich.

Nakonec vyslovil prezident svůj názor na současné dění na Blízkém východě. „Zcela závěrem bych chtěl konstatovat, že plně souhlasím se stanoviskem této Poslanecké sněmovny ve věci boje kurdského národa proti turecké okupaci jeho území,” zakončil Zeman svůj projev.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!