Zeman v Číně: Zázračný ekonom i klavírista?

Český prezident chce být v Číně opět u zrodu nových časů. Svému protějšku Si Ťi-Pchingovi zahrál na český klavír Petrof, projel se ve Škodovce a svou účastí na China International Import Expo podpořil růst čínského importu.
Zeman v Číně: Zázračný ekonom i klavírista?
Zeman v Číně: Zázračný ekonom i klavírista?
Twitter.com/Jiří Ovčáček

reklama

Český prezident Miloš Zeman se na státní návštěvě Číny vrátil do svých dětských let, kdy byl podle vlastního tvrzení z roku 2010 zázračným dítětem ve hře na klavír. Svému čínskému protějšku svůj hudební um předvedl v neděli, video ze setkání státníků zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na svém facebookovém profilu.

Hudební vystoupení Miloše Zemana přitom označil za součást diplomatického vyjednávání. I proto zřejmě zvolila hlava českého státu píseň Sentimental Journey, kterou nazpíval v 60. letech i Frank Sinatra.

„Sentimentální cesta“ v podání českého prezidenta přivítala na národním stánku ČR čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Předtím se Miloš Zeman v Šanghaji zúčastnil slavnostního zahájení dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE), jehož hlavním cílem je podpořit zahraniční import do asijské obchodní velmoci a zbavit Čínu stigmatu ekonomicky „nepřístupné země“. Čínská vláda chce současně dát najevo, že je připravena zasadit se o zpřístupnění trhu zahraniční spolupráci.

Kde končí Čína, začíná Amerika

Na tento moment Miloš Zeman čekal již minimálně čtyři roky, jak připomíná například list The New York Times, kdy se stal oficiálně Si Ťi-Pchingovým obdivovatelem. V roce 2014 navštívil Zeman Čínu jako český prezident po 10 letech odmlky a dal přitom jasně najevo, že v Číně vidí do budoucna velkého budoucího obchodního partnera ČR a českých podnikatelů.

O další dva roky později se Si Ťin-Pching stal prvním čínským prezidentem, který naopak navštívil Česko. Zemanova současná čínská návštěva i proto skutečně představuje začátek i konec cesty, na kterou odkazoval výběrem uvítací skladby.

Vzhledem k vývoji událostí se nakonec  při své podpoře Si Ťin-Pchinga ocitá totiž i Miloš Zeman na křižovatce, kde si musí vybrat, jestli se definitivně postaví na stranu Číny a bude podporovat globalizaci a otevírání ekonomických hranic, nebo zůstane českým patriotem.

Současnou čínskou vládu ostatně pochválil za nepoddajnost vůči USA a Evropské unii a na svou vizi úspěšného obchodního čínsko-českého partnerství odkazoval opakovaně. Jenže Spojené státy se nyní pomalu ale jistě začínají pod Trumpovým vlivem ke globalizaci otáčet zády a Čína stále rozčileně přešlapuje na prahu a čeká.

Nyní zbývá zodpovědět jednu veledůležitou otázku, a totiž co bude připravovaná Nová Hedvábná stezka (pakt pro posilnění mezinárodního obchodního vlivu ČLR) znamenat pro Česko a české obchodníky. A jestli Češi v čele se Zemanem stojí na jejím začátku anebo na konci.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!