Zeman v Srbsku: České tornádo přilétá do Bělehradu, píší srbské noviny

Dnes odlétá na návštěvu Srbské republiky prezident Miloš Zeman. Srbsko vítá našeho prezidenta jako přítele, neboť jsou zde dobře známé jeho postoje, zejména ke Kosovu.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
@PREZIDENTmluvci / Twitter

Český prezident přilétá do Srbska právě v atmosféře, kdy opět vzrostlo napětí v jednání o urovnání vztahů mezi Srbskem a Kosovem a enormně sílí tlak Západu. Mimo jiné se právě dnes v srbských médiích objevil návrh Gregoryho Copeye (šéf Mezinárodního institutu strategických studií ve Washingtonu) na staronový plán amerického prezidenta Trumana, aby Albánie výměnou za kosovskou nezávislost poskytla Srbsku koridor k moři.

V Srbsku panuje pozitivní odezva na různá prohlášení Miloše Zemana na adresu Srbska a Kosova, a ta letos zaznívala zejména ve spojitosti s uprchlickou krizí, kdy Balkán je první na metě. Zdejší noviny například citují jeho prohlášení, že „evropská historie byla nepřetržitou válkou s muslimy. Je to právě Srbsko, které to prožilo na vlastní kůži, mimo jiné také na Kosově poli.“ Toto vyslovuje v článku, který nese titulek „Miloš Zeman: Srbové od bitvy na Kosovu jsou obránci Evropy“. V tomto článku se srbský novinář ptá českého prezidenta, co by dělali Češi na místě Srbů, kteří jsou v souvislosti s Kosovem neustále na tapetě Západu. Zeman odpovídá: „Každému vydírání je třeba se postavit hned v počátku. Neboť ustoupíte-li vyděrači, bude mít stále větší a větší požadavky.“

Stejně tak si Srbové všímají, že se se Zemanem shodnou ve vztahu k Číně a EU. Proto jej  opět v tomto rádi citují, a to například, že Česko a Srbsko se právě dobrým vztahem k Číně liší od mnoha jiných zemí – členů EU. Ty chtějí vůči Číně zavádět embargo a „nechápou, že Čína je největší světovou velmocí a že každé embargo se může otočit proti nim“.

Dále v Srbsku dobře chápou ekonomické a obchodní zaměření Zemanových cest do zahraničí i styl jeho zahraniční politiky, kterou vede podle teze, že obchod otvírá dveře vzájemnému porozumění. Výjimkou není ani současná cesta českého prezidenta do Srbska, kdy s ním cestují někteří ministři a padesát českých podnikatelů se šéfem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým.

Proto mimo oficialit jako je dnešní položení věnců k Památníku obránců Bělehradu 1914-1918, zítřejšího osobního rozhovoru s prezidentem Alexandrem Vučićem a společné schůze delegace České republiky se srbskou stranou jsou to především obchodní jednání. Jedním z nich je srbsko-české obchodní fórum, které povedou šéfové obchodních komor Vladimír Dlouhý a Marko Čadež. Uvažuje se o tom, že by do Česka přišlo kolem dvou tisíc srbských pracujících. Jedná se zejména o pracovníky z bývalé automobilky Zastava v Kragujevci. Stejně tak se ví, že v Srbsku je velký počet lékařů, kteří hledají uplatnění.

Program návštěvy prezidenta republiky ZDE.

 

Mirko Radušević

reklama