Zeman zkritizoval Kuberu: Jestli pojede na Tchaj-wan, naše přátelství končí

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtečním pořadu TV Barrandov zkritizoval plánovanou cestu předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan. Podle Zemana by Kubera návštěvou Tchaj-wanu poškodil ekonomické zájmy České republiky.
Miloš Zeman
Miloš Zeman
archiv FTV Prima

reklama

Kubera plánuje navštívit Tchaj-wan příští rok. Jak sdělil deníku Právo, s detaily ještě čeká na výsledky tamních prezidentských voleb, které se budou konat v lednu. S sebou hodlá Kubera vzít i české podnikatele, kteří prý mají o cestu značný zájem.

Záměr předsedy Senátu se ale vůbec nezamlouvá prezidentu Zemanovi, podle kterého může případná Kuberova návštěva Tchaj-wanu zkomplikovat život některým českým firmám, na které by mohla Čína uplatnit odvetná opatření a celkově by mohlo dojít ke zhoršení podmínek českých výrobců na čínských trzích. „Je to jednání proti národním, v daném případě ekonomickým, zájmům České republiky,“ řekl Zeman.

Zeman rovněž argumentoval tím, že Čína představuje druhou největší ekonomiku na světě. Naproti tomu Kubera už v minulosti poukazoval na fakt, že Tchaj-wan je pro ČR třetím největším asijským obchodním partnerem.

Kuberova cesta na Tchaj-wan může podle všeho poškodit i jeho relativně přátelské vztahy s prezidentem Zemanem. Prezident se podle deníku Právo na jednom ze setkání nechal slyšet, že pokud předseda Senátu na Tchaj-wan pojede, tak u něj skončil. „Pokud tam pojede, tak v tomto smyslu to přátelství opravdu končí, potvrdil prezident na TV Barrandov.

Ostrov Tchaj-wan je od pevninské Číny vzdálený přibližně 200 kilometrů. Spolu s několika dalšími menšími ostrovy tvoří Čínskou republku. Tu ale většina států světa jako nezávislou oficiálně neuznává, protože diplomatické styky s ní netoleruje Čínská lidová republika, která považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií. Státy, které mají oficiální diplomatické styky s Čínskou republikou (Tchaj-wanem), se nacházejí převážně v Latinské Americe a patří mezi ně Guatemala, Nikaragua nebo Paraguay. Jediným evropským státem, který Čínskou republiku oficiálně uznává, je Vatikán.

Přestože v případě vyhlášení nezávislosti ze strany Tchaj-wanu hrozí Čínská lidová republika vojenským zásahem, je ostrovní stát de facto nezávislý. Má například vlastní vládu a až do začátku 70. let byla Čínská republika stálým členem Rady bezpečnosti OSN. V roce 1971 ale navázaly USA diplomatické styky s Čínskou lidovou republikou, která v roce 1971 v OSN i Radě bezpečnosti nahradila Čínskou republiku (tedy dnešní Tchaj-wan).

reklama

reklama