Zemědělci dostanou miliardové odškodné za ztráty způsobené suchem

Miliardové škody a finanční odškodnění zemědělců za ztráty způsobené extrémním suchem a vedry. To bylo hlavním tématem dožínek na agrosalónu Země živitelka v Českých Budějovicích. Zemědělci hlásí škody na obilovinách, chmelu nebo na krmných plodinách.
25.8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY:  ZEMĚDĚLCI DOSTANOU MILIARDOVÉ ODŠKODNÉ ZA ZTRÁTY ZPŮSOBENÉ SUCHEM
25.8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: ZEMĚDĚLCI DOSTANOU MILIARDOVÉ ODŠKODNÉ ZA ZTRÁTY ZPŮSOBENÉ SUCHEM

reklama

Sucho letos způsobilo českým zemědělcům škody za devět až 11 miliard korun. „Tento rok je specifický z hlediska sucha. Je potřeba vytvořit nějaký objektivní transparentní model těch náhrad, aby to skutečně bylo objektivní, aby tam nebyly nějaké řekněme přehnané požadavky, které by neodpovídaly té realitě,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Projev premiéra narušovalo skandování a pískání skupinky protestujících lidí. Zemědělcům byla za extrémní sucho a způsobené škody přislíbená finanční kompenzace, která by mohla dosahovat až několika miliard korun. „Já nerad pálím od boku, ale určitě ta částka bude někde mezi dvěma a třemi miliardami,“ nechal se slyšet ministr zemědělství Miroslav Toman (nestr. za ANO).

Velké ztráty postihly mnoho zemědělských produktů

Největší ztráty zemědělci zaznamenali například v produkci mléka, obilovinách, chmelu nebo krmných plodinách. Škody jsou podle nich extrémní. „Především je to na loukách, kdy sklizeň byla první tak na 80 procent, druhé seče to už byla tragédie. Třetí díky tomu suchu nejsou prakticky žádné. Kukuřice jsou místy velmi poškozené, takže tam se dá odhadovat taky 30 a více procent ztrát… Ta extrémní horka se podepsala na životních podmínkách dojnic, kdy došlo k poklesu výroby mléka, přestože máme zmlžování, ventilátory, ale to extrémní horko prostě ty dojnice nesnáší,“ sčítal škody zemědělec Václav Kanera.

To bude zcela jistě znamenat zdražení základních potravin. Se ztrátami se potýkají ale například i rybáři. Také za ryby si například na Vánoce připlatíme. Zemědělci by se finanční kompenzace mohli dočkat už koncem letošního roku.

reklama

reklama