Zemětřesení na Haiti: Více než desítka mrtvých a přes sto zraněných, lidé se bojí spát ve svých domovech

Nejméně dvanáct životů si vyžádalo silné zemětřesní, které v sobotu večer zasáhlo ostrov Haiti. Dalších minimálně 188 lidí je zraněno. Otřesy měly podle americké geologické služby USGS sílu 5,9 stupně. Navíc obyvatelé zasažených oblastí jsou vystrašení, rodiny spí raději pod stromy, než ve svých domech.
Zemětřesení Haiti
Zemětřesení Haiti
Twitter/srb news ‏

reklama

Epicentrum nedělního zemětřesení o síle 5,2 stupně, bylo vzdáleno pouhých 19 kilometrů od města Port-de-Paix u ostrova Hispaniola. Ohnisko otřesů se nachází v hloubce 11,7 kilometru.

Tragédie si vyžádala nejméně 12 obětí. Osm mrtvých hlásí pobřežní město Port-de-Paix, další tři oběti jsou z nedaleké obce poblíž zmíněného města a jeden mrtvý je ze Saint-Louis du Nord. Mezi mrtvými je bohužel i pětiletý chlapec.

 

 

Prohlášení místního úřadu civilní obrany uvádí, že minimálně 188 lidí je zraněno. Mezi poškozenými stavbami je také katolický kostel ve městě Plaisance. Nahlášeno bylo také zhroucení části nemocnice ve městě Gros-Morne a policejní stanice v Port-de-Paix. Výše škod zatím nejsou známé.

Epicentrum zemětřesení u Haiti
Autor: AP Epicentrum zemětřesení u Haiti

Obyvatelé zasažených oblastí jsou vystrašení, rodiny spí raději pod stromy, než ve svých domech. Bojí se, že se jejich obydlí co nevidět zřítí. „Dům se může zřítit kdykoliv,“ řekl farmář a otec sedmi dětí Pierre Jacques Baudre, jehož rodina také raději spí venku.

 

 

Úřady vyzývají obyvatele k zachování klidu. Prezident Haiti Jovenel Moise na svém twitterovém účtu uvedl, že s předsedou vlády Jean-Henry Ceantem kooperuje podporu obětem. Dále vyzval k darování krve pro potřebné. Zemětřesení kromě Haiti pocítili také obyvatelé v sousední Dominikánské republice a na Kubě. Tam však byly cítit pouze slabé otřesy.

Prezident Haiti Jovenel Moise se svými spolupracovníky
Autor: @moisejevenel/twitter Prezident Haiti Jovenel Moise se svými spolupracovníky

Zemětřesení na Haiti v roce 2010 bylo třetí nejtragičtější v historii

Oblast je na zemětřesení velmi citlivá. V paměti mají ještě tragédii z roku 2010, kdy po sobě otřesy zanechaly 230 tisíc obětí, 300 tisíc zraněných a zničená města. Jednalo se o třetí nejničivější zemětřesení v lidské historii, alespoň co se dochovaných statistik týče. Největší počet obětí zažila při zemětřeseních Čína. V dnešní provinci Šen-si na severozápadě země zahynulo 23. ledna roku 1556 830 tisíc lidí. V roce 1976 zemětřesení zničilo město Tchang-šan na severovýchodě Číny. O život tehdy přišlo 255 tisíc lidí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!