Zemětřesení v Íránu a Iráku má na svědomí už stovky obětí. Otřesy dosáhly síly kolem 7,3 stupně Richterovy stupnice

Silné zemětřesení zasáhlo v neděli irácko-íránské pohraničí. Hlášeno je minimálně 330 mrtvých a téměř 3 tisíce lidí je zraněných. Zemětřesení dosáhlo síly kolem 7,3 stupně Richterovy stupnice. Podle informací BBC je většina obětí hlášena z Íránu.
Zemětřesení v Iráku a Íránu
Zemětřesení v Iráku a Íránu
AP

reklama

Nečekané a nezvykle silné zemětřesení zasáhlo pohraniční oblasti Iráku a Íránu. Bezprostředně po otřesech zůstalo několik měst bez elektřiny. Na obou stranách hranice vypukla panika, lidé vybíhali ze svých obydlí a se strachem v očích pozorovali bortící se budovy jako domečky z karet.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Zemětřesení v Iráku a Íránu 2

Zatím je hlášeno více jak 300 mrtvých, ale záchranáři se obávají, že číslo bude ještě přibývat. Nejvíce obětí je ze západoíránské provincie Kermánšáh. 2800 obyvatel je zraněno, zřícených a poničených je většina budov.

Irák podle agentury Reuters zatím hlásí necelou desítku mrtvých a kolem 50 zraněných. Největší škody jsou v Kurdistánu ve městě Darbandikhan, kde zemětřesení poškodilo i místní nemocnici a zranění tak musejí být převáženi do nedaleké Sulajmánije.

„Seděla jsem se svými dětmi u večeře a najednou začala budova doslova tančit ve vzduchu,“ řekl pro agenturu Reuters obyvatelka iráckého hlavního města Bagdádu. „Situace je velmi kritická,“ řekl pro Reuters ministr kurdské vlády Rekawt Hama Rasheed.

Podle amerického geologického průzkumu zemětřesení zasáhlo asi 30 kilometrů jihozápadně od Halabje, poblíž severovýchodní hranice s Íránem. Ložisko bylo v poměrně malé hloubce nějakých 23,2 km. Írán je známý častými zemětřeseními. Otřesy ale byly cítit také v Turecku, Izraeli nebo Kuvajtu. Podle informací ministerstva zahraničí ČR by nikdo z 18 evidovaných Čechu v Iráku a Íránu neměl být v ohrožení života. 

reklama

reklama