Zemětřesení v Mexiku má na svědomí už 250 obětí. Hledání přeživších stále pokračuje

Zemětřesení v Mexiku
Zemětřesení v Mexiku
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Úterní zemětřesení má podle mexických úřadů 250 obětí. Největší pozornost se upírá na hlavní město Mexika, kde se počet mrtvých stále zvyšuje. Záchranné práce a vyprošťování přeživších ale pokračuje ve všech postižených oblastech. Pod sutinami zřícené soukromé školy Enrique Rébsamena zemřelo 22 dětí a několik dospělých. Záchranáři i dnes ze sutin školy vyprošťují děti, které by podle přístrojů na tělesnou teplotu a pohyb měly být stále naživu.

„Jsem v pořádku, jsem tu s dalšími dětmi, pomozte nám, máme žízeň,“ napsala svým rodičům dívka Fátima. Ta je jednou z dětí zavalených sutinami školy. Dvanáctiletá Frida dokonce navázala kontakt se záchranáři, které prosila o pomoc. Aby malou bojovnici záchranáři slyšeli, přestaly nad místem dokonce létat vrtulníky. Podle mexického deníku El Unversal mohou být spolu s ní pod troskami i další tři děti, které by měly být také naživu.

To jsou osudy jen několika dětí, které stále ještě bojují o život pod troskami školy Enrique Rébsamena. Soukromá škola je jednou z mnoha budov, které se zřítily při úterním zemětřesením. Nejméně 21 dětí a pět dospělých pod troskami školy zemřelo. Podle záchranářů, kteří k hledání přeživších využívají pomoc tepelného skeneru, jsou pod betonovými deskami ještě další živí lidé.

Rodiče dětí už dva dny žijí ve strachu o své děti, o kterých nemají žádné zprávy. „Nikdo si nedokáže představit, jakou bolest právě teď prožívám,“ řekla jedna z matek novinářům, když čekala na jakoukoliv informaci o své sedmileté dceři.

Zemětřesení v Mexiku
Autor: youtube/TODAY Zemětřesení v Mexiku

Záchranné práce ale zkomplikovalo počasí. Déšť a bouřky ztěžují vyprošťování přeživších i obětí od středečního večera místního času. Záchranáři a dobrovolníci se snaží před deštěm chránit hlavně elektrické vedení a světla, která záchranáři potřebují pro odklízení trosek. A podle meteorologů nepříznivé počasí zasáhne i další místa, které zemětřesení poničilo. Mezi ně patří státy Morelos nebo Puebla.

Do země již míří týmy záchranářů z různých koutů Ameriky, ale třeba i z dalekého Izraele. Mexický prezident Enrique Pena Nieto vyhlásil tři dny národního smutku. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!