Zemětřesení v Severní Koreji - mohou za to údajně zkoušky jaderných zbraní!

V Severní Koreji došlo dnes k zemětřesení o síle 3,4 stupně, které mělo ohnisko na zemském povrchu. Čínská geologická služba uvedla, že se zřejmě jedná o důsledky exploze. Podobná zemětřesení v minulosti obvykle následovala po zkouškách jaderných zbraní. Pchjongjang přesto chystá dosud nejsilnější test vodíkové bomby.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Severokorejský vůdce Kim Čong-un
AP

reklama

Jihokorejská meteorologická agentura zemětřesení potvrdila s tím, že analyzuje jeho příčinu. Její prvotní odhady však otřesy na rozdíl od Pekingu spojují s tektonickou činností.

Dosud poslední jaderný test provedl severokorejský režim 3. září. Rada bezpečnosti OSN v reakci na něj po iniciativě Spojených států přijala minulý týden sankce omezující dovoz ropy do KLDR a vývoz textilu. Severokorejský ministr zahraničí pak uprostřed ostrých slovních výměn mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a diktátorem Kim Čong-unem v pátek prohlásil, že jednou z reakcí KLDR by mohl být dosud nejsilnější test vodíkové bomby v Pacifiku.

Hádka dvou dětí

Právě testy jaderných zbraní rozpoutaly ostrou slovní potyčku mezi americkým prezidentem a diktátorem Kim Čong-unem. 

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Choromyslný senil, nebo starý blázen? Kimovy urážky Trumpa jsou pro novináře překladatelským oříškem

Americký prezident se nechal slyšet, že: „...nemůžeme dovolit různým bláznům, aby vypouštěli své rakety, kam se jim zachce. S rakeťákem jsme to měli vyřešit už dávno. Může být chytrý, může být stratég a může být úplný blázen. Nezáleží na tom, jaký je. Věřte mi, my si s ním poradíme.“ 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pro BBC pak řekl, že mu celá situace připomíná rvačku dětí ve školce, kdy ani jedno nemůže přestat a dodal, že je čas zchladit horké hlavy. „Ano, je neakceptovatelné mlčky přihlížet severokorejským jaderným vojenským dobrodružstvím, ale je také neakceptovatelné rozpoutat na Korejském poloostrově válku.“

Autor: JK, ČTK

reklama

reklama