Zemřel Japonec, který přežil výbuch atomové bomby v Nagasaki. Bylo mu 88 let

Bojovník proti jaderným zbraním Sumiteru Taniguči byl poslední přeživší, který na vlastní kůži pocítil výbuch atomové bomby ve městě Nagasaki. V době útoku mu bylo pouhých 16 let.
Psal se rok 1945 a toho rána, kdy Spojené státy svrhly na Nagasaki atomovou bombu, roznášel pošťák Taniguči dopisy. Projížděl necelé dva kilometry od epicentra exploze.
„Z ničeho nic jsem uviděl, jak se zezadu rozzářilo světlo podobné duze. Silný výbuch mě odmrštil a udeřil se mnou o zem,“ řekl při vzpomínkové ceremonii 70 let po útoku. „Když jsem se probral, visela mi kůže na levé ruce od ramene po špičky prstů jako cáry hadru. Sáhl jsem si na záda a zjistil jsem, že šaty jsou pryč a na ruce mi zůstala slizká, spálená kůže,“ vzpomínal na hrůzný zážitek Japonec.
„Všude kolem byla černá spálená těla, ze zřícených budov se ozývalo volání o pomoc. Celé město se změnilo na ohnivé moře. Bylo to peklo.“
Japonec utrpěl rozsáhlé popáleniny na zádech a levé paži, jejichž rekonvalescence trvala dlouhé měsíce. Poté, co se uzdravil, začal se zapojovat do bojů proti jaderným zbraním. Zanedlouho už jako přední aktivista patřil mezi kandidáty na Nobelovu cenu za mír.
Taniguči měl štěstí, výbuch atomové bomby připravil v Nagasaki o život více než 70 000 lidí. On i přes značnou dávku radiace přežil. A na rozdíl od tisíců lidí, kteří zemřeli na následky ozáření, se dožil vysokého věku 88 let. Až nyní podlehl rakovině.
9. srpna 1945 Spojené státy svrhly atomovou bombu na město Nagasaki. Stalo se tak pouhé tři dny po svržení první bomby na Hirošimu. Druhá bomba přitom měla být původně svržena na město Kokura. To však v osudný den zakrývaly mraky, a tak „Černý Petr“ padl právě na Nagasaki.