Zemřel někdejší panamský diktátor Noriega, spojenec i nepřítel USA

Bývalý panamský diktátor Manuel Noriega zemřel v noci na dnešek ve věku 83 let. Generál Noriega ovládal Panamu jako vrchní velitel armády šest let od roku 1983. Při vojenské invazi ho v roce 1989 svrhli Američané, i za pomoci heavy metalu.
Manuel Noriega
Manuel Noriega
AP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Někdejší panamský vůdce byl hospitalizován od března, kdy se podrobil operaci, která měla odstranit nádor na mozku. Ale kvůli krvácení byl nutný další zásah a Noriega byl v kritickém stavu. Kvůli operaci byl dočasně propuštěn z vězení, kde si odpykával dvacetiletý trest, mimo jiné za vraždy politických oponentů v 80. letech.

Ke smrti Noriegy se vyjádřil současný panamský prezident Juan Carlos Varela. Na svém twitterovém účtu napsal: „Smrt Manuela Noriegy uzavírá jednu kapitolu naší historie; jeho dcery a pozůstalí mají právo na poklidný pohřeb.“

Spolupráce s USA i drogovými kartely

Armádní generál Noriega sice nebyl nikdy zvolen do žádné veřejné funkce, přesto se díky obratnému vyjednávání a dobrým kontaktům stal v roce 1983 faktickým vůdcem středoamerické země. Jako příznivec politiky USA a rovněž bývalý informátor CIA se stal klíčovým spojencem Washingtonu v boji proti šíření vlivu komunistů ve Střední Americe. Noriegovy čím dál znatelnější represe vůči svým politickým oponentům a také podezření, že své služby nabízí i jiným tajným službám, o drogových kartelech nemluvě, však přiměly Američany otočit o 180 stupňů.

V prosinci 1989 tak americký prezident George Bush starší nařídil vojenskou operaci s krycím názvem „Just Cause“.  Přibližně 28 tisíc amerických vojáků vtrhlo do Panamy s cílem sesadit už nepohodlného diktátora. Invazi prezident Bush tenkrát zdůvodnil především ochranou neutrality Panamského průplavu, ochranou přibližně 35 tisíc amerických občanů žijících v Panamě, obranou demokracie a lidských práv a v neposlední řadě také bojem proti obchodu s drogami. Noriega měl totiž podle USA umožnit slavnému Medellínskému kartelu vedeného Pablem Escobarem, aby se Panama stala centrem praní špinavých peněz a tranzitní zemí pro drogy do Spojených států a Evropy.

Od Svatého stolce ho vypudili heavy metalem

Měsíc trvající invaze, při které podle OSN přišlo o život kolem 500 panamských civilistů, nakonec svůj cíl splnila. Dopadení diktátora ale provázela kuriózní scéna. Noriega, vědom si svého konce, našel útočiště v budově velvyslanectví Svatého stolce. Vtrhnutí na suverénní území Svatého stolce a zatčení diktátora nepřipadalo v úvahu a tak vymysleli Američané jiný způsob. Na obklíčenou budovu pouštěli z obřích reproduktorů ohlušující heavymetalové songy tak dlouho, dokud Noriegu nevypudili ven. Pak už jeho zatčení a převozu do Spojených států nic nebránilo.

Zadržený Manuel Noriega
Zadržený Manuel Noriega
AP

V roce 1992 byl Noriega v USA odsouzen ke 40 letům vězení za obchod s drogami, vydírání a praní špinavých peněz. Trest si v USA odpykával do roku 2010. Pak byl vydán k soudu do Francie a odtud následně do Panamy, kde rovněž skončil ve vězení.

Americký Senátní výbor pro zahraniční vztahy později označil vřelé vztahy s Noriegou za „jeden z největších omylů v historii americké zahraniční politiky“. Sám bývalý panamský vůdce se v rozhovoru pro panamskou televizi před dvěma lety překvapivě kál. „Omlouvám se každému, kdo se cítí dotčený, postižený, ublížený či ponížený mým jednáním v době mého vládnutí.“

Reklama
Reklama