Zemřel někdejší panamský diktátor Noriega, spojenec i nepřítel USA

Bývalý panamský diktátor Manuel Noriega zemřel v noci na dnešek ve věku 83 let. Generál Noriega ovládal Panamu jako vrchní velitel armády šest let od roku 1983. Při vojenské invazi ho v roce 1989 svrhli Američané, i za pomoci heavy metalu.

Někdejší panamský vůdce byl hospitalizován od března, kdy se podrobil operaci, která měla odstranit nádor na mozku. Ale kvůli krvácení byl nutný další zásah a Noriega byl v kritickém stavu. Kvůli operaci byl dočasně propuštěn z vězení, kde si odpykával dvacetiletý trest, mimo jiné za vraždy politických oponentů v 80. letech.

Ke smrti Noriegy se vyjádřil současný panamský prezident Juan Carlos Varela. Na svém twitterovém účtu napsal: „Smrt Manuela Noriegy uzavírá jednu kapitolu naší historie; jeho dcery a pozůstalí mají právo na poklidný pohřeb.“

Spolupráce s USA i drogovými kartely

Armádní generál Noriega sice nebyl nikdy zvolen do žádné veřejné funkce, přesto se díky obratnému vyjednávání a dobrým kontaktům stal v roce 1983 faktickým vůdcem středoamerické země. Jako příznivec politiky USA a rovněž bývalý informátor CIA se stal klíčovým spojencem Washingtonu v boji proti šíření vlivu komunistů ve Střední Americe. Noriegovy čím dál znatelnější represe vůči svým politickým oponentům a také podezření, že své služby nabízí i jiným tajným službám, o drogových kartelech nemluvě, však přiměly Američany otočit o 180 stupňů.

V prosinci 1989 tak americký prezident George Bush starší nařídil vojenskou operaci s krycím názvem „Just Cause“. Přibližně 28 tisíc amerických vojáků vtrhlo do Panamy s cílem sesadit už nepohodlného diktátora. Invazi prezident Bush tenkrát zdůvodnil především ochranou neutrality Panamského průplavu, ochranou přibližně 35 tisíc amerických občanů žijících v Panamě, obranou demokracie a lidských práv a v neposlední řadě také bojem proti obchodu s drogami. Noriega měl totiž podle USA umožnit slavnému Medellínskému kartelu vedeného Pablem Escobarem, aby se Panama stala centrem praní špinavých peněz a tranzitní zemí pro drogy do Spojených států a Evropy.

Od Svatého stolce ho vypudili heavy metalem

Měsíc trvající invaze, při které podle OSN přišlo o život kolem 500 panamských civilistů, nakonec svůj cíl splnila. Dopadení diktátora ale provázela kuriózní scéna. Noriega, vědom si svého konce, našel útočiště v budově velvyslanectví Svatého stolce. Vtrhnutí na suverénní území Svatého stolce a zatčení diktátora nepřipadalo v úvahu a tak vymysleli Američané jiný způsob. Na obklíčenou budovu pouštěli z obřích reproduktorů ohlušující heavymetalové songy tak dlouho, dokud Noriegu nevypudili ven. Pak už jeho zatčení a převozu do Spojených států nic nebránilo.

V roce 1992 byl Noriega v USA odsouzen ke 40 letům vězení za obchod s drogami, vydírání a praní špinavých peněz. Trest si v USA odpykával do roku 2010. Pak byl vydán k soudu do Francie a odtud následně do Panamy, kde rovněž skončil ve vězení.

Americký Senátní výbor pro zahraniční vztahy později označil vřelé vztahy s Noriegou za „jeden z největších omylů v historii americké zahraniční politiky“. Sám bývalý panamský vůdce se v rozhovoru pro panamskou televizi před dvěma lety překvapivě kál. „Omlouvám se každému, kdo se cítí dotčený, postižený, ublížený či ponížený mým jednáním v době mého vládnutí.“

Tagy: