Zemřel oblíbený starosta, politik, předseda Senátu Jaroslav Kubera

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Byl senátorem za ODS a dlouholetým primátorem Teplic. Ještě o víkendu vystoupil v plné síle s projevem na sjezdu ODS. Na Twitteru to uvedl senátor za ODS Miloš Vystrčil. Příčinou úmrtí byly zdravotní problémy, podle dostupných informací oblíbeného politika postihla v neděli dopoledne nevolnost v jeho senátorské kanceláři v Teplicích. Zemřel dnes v nemocnici, potvrdil oficiálně Senát.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Předseda Senátu Jaroslav Kubera jen několik dní před smrtí navštívil prezidenta

reklama

Jaroslav Kubera byl dlouholetým oblíbeným politikem, řadu let patřil k nejvýraznějším tvářím ODS. Kubera byl senátorem a dlouholetým primátorem Teplic. V jejich čele stál od roku 1994 do roku 2018. Členem horní komory byl od roku 2000, od roku 2016 se podílel na jejím vedení nejprve jako místopředseda, od předloňského roku jako její předseda.

V roce 2017 zvažoval Kubera kandidaturu na prezidenta proti Miloši Zemanovi. Ve stejném roce získal roli prezidenta Edvarda Beneše ve filmu Toman.

Sociální sítě okamžitě zaplavila řada vzkazů a reakcí

Jako první o Kuberově úmrtí informoval na Twitteru místopředseda ODS a senátor Miloš Vystrčil:

“Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji,” uvedl prezident republiky Miloš Zeman. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že Zeman počítá s účastí na pohřbu. 

Smutek vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Předseda ODS Petr Fiala k úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery

Smrt oblíbeného politika zaskočila také premiéra Andreje Babiše. „Téhle šokující zprávě jsem nechtěl věřit. Pana Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Byl to fajn chlap, úžasně vtipný člověk. Když se stal předsedou Senátu, tak to dostalo úplně jinou dynamiku. Je mi to moc lito. Upřímnou soustrast celé jeho rodině,“ uvedl na Twitteru šéf ANO.

„Zpráva, která ke mně teď doputovala, se mi zdá naprosto neuvěřitelná. Předsedu Senátu J. Kuberu jsem považoval za přítele, ještě minulý týden jsme navštívili prezidenta, jako vždy oplýval humorem. Je mi to moc líto, že se takové chvíle nebudou opakovat. Upřímnou soustrast rodině,“ kondoloval předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Na svého dlouholetého stranického kolegu a přítele vzpomíná poslankyně za ODS Miroslava Němcová:

Kondolence a vyjádření lítosti zaznívají napříč celým politickým spektrem. „Je mi to moc líto. Tady se těžko hledají slova... Odpočívej v pokoji, Jaroslave. Upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ napsal na Twitteru. „Zemřel Jaroslav Kubera. Je mi to hrozně líto. Seděli jsme spolu v městské radě. Občas to bylo veselé, občas zase ne. Byla to však moc dobrá škola a hodně mi to dalo. Přeji rodině v těchto tak těžkých chvílích mnoho sil,“ napsal Kalouskův stranický kolega z TOP 09 Dominik Feri.

Na Jaroslava Kuberu zavzpomínal také bývalý český prezident Václav Klaus:

Vzpomínka Václava Klause
Vzpomínka Václava Klause

Úmrtí Jaroslava Kubery zasáhlo předsedu KDU-ČSL Marka Výborného. Upřímnou soustrast vyjádřil jménem celé strany:

„Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Odešel politik, kterého respektovali jeho političtí příznivci i odpůrci. Byl to otevřený a někdy tvrdý politický protivník, ale nedělal žádné politické podrazy. Čest jeho památce a hlubokou soustrast jeho blízkým,“ napsal na Twitteru místopředseda SPD Radim Fiala. V podobném duchu se vyjádřil také jeho stranický šéf Tomio Okamura:

„Zemřel Jaroslav Kubera. Často jsem s ním nesouhlasila, ale na jeho glosy a jedinečný humor nikdy nezapomenu. Nikdy se nebál bojovat za své vidění světa a své názory dokázal prezentovat jasně a srozumitelně. Na nic si nehrál a byl sám sebou. Upřímnou soustrast rodině a nejbližším,“ zavzpomínala na Jaroslava Kuberu místopředsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná.

Na svého kolegu vzpomíná ministr kultury za ČSSD Lubomír Zaorálek: „S Jardou Kuberou jsme se poznali v OH. Pamatuji si ho jako veselého a energického člověka se zajímavými nápady.I když se naše cesty později rozešly,vždy jsem obdivoval,jak neuvěřitelně dlouho si jako politik dokázal udržet důvěru lidí v této zemi. Upřímnou soustrast jeho blízkým.“ Upřímnou soustrast vyjádřil také ministr zahraničí Tomáš Petříček a předseda ČSSD Jan Hamáček:

Předseda STAN Vít Rakušan na Kuberu zavzpomínal jako na vtipného, bystrého a pracovitého senátora a na bývalého kolegu starostu. 

Šéf Pirátů Ivan Bartoš na twitteru vyjádřil upřímnou soustrast rodině a přátelům Kubery. „Ačkoli jsme zdaleka nezastávali stejné názory na svět ani politiku, chtěl bych ocenit jeho postoj vůči Tchaj-wanu, kdy se nebál jít 'proti proudu',“ napsal ČTK Bartoš. Upřímnou soustrast vyjádřil také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti):

Člen ODS Viktor Malušek připomněl typický Kuberův nadhled, kterým se prezentoval i na víkendovém sjezdu občanských demokratů:

Kondolence přicházejí také ze zahraničí. „Vyjadřuji upřímnou soustrast přátelům, rodině a českému lidu,“ napsal na Twitteru například dánský velvyslanec v Praze Ole Frijs-Madsen. Ve stejném duchu se připojila také kanadská velvyslankyně Ayesha Rekhiová. Na osobní setkání s Jaroslavem Kuberou pak vzpomínají velvyslanci Afghánistánu nebo Albánie:

Senát bude náhlé úmrtí svého předsedy řešit na mimořádném jednání organizačního výboru, který už svolali na úterní ráno.

V sobotu promluvil ke kolegům na sjezdu

Předseda Senátu Jaroslav Kubera doporučil ještě v sobotu svým spolustraníkům na kongresu ODS v Praze, aby voliče oslovovali při osobních setkáních, podle něj nestačí pouze práce na sociálních sítích. Nelze podle něj spoléhat jen na staronového předsedu Petra Fialu, je nutné využít potenciál všech členů, kterých je zhruba 14 000. Delegátům řekl, že 15 procent volebního zisku lze přesáhnout, když se do kampaně před volbami zapojí všichni.

„Všechny volby jsem vyhrál jenom díky tomu,“ řekl Kubera k výzvě k osobnímu kontaktu s voliči. Delegátům také vysvětlil, proč v týdnu uvedl, že příští volby opět vyhraje premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Soupeře je třeba ukolébat a potom zaútočit,“ uvedl. Dnešní projev Fialy označil za jeho nejlepší od doby, kdy byl poprvé zvolen.

„Jen s Petrem Fialou 15 procent nepřesáhneme, musíme je přesáhnout s vámi, máme mnohonásobně víc členů než strany, které dosahují stejných výsledků. Ne Facebook, ne Twitter, ale osobní styk s lidmi,“ zdůraznil.

Řečník známý svými bonmoty a uznáváním konzervativních hodnot se věnoval také nově formulovanému ekologickému programu strany, v němž ODS mluví o potřebě adaptace na klimatické změny. Uvedl, že je strašné, jaké následky mají aktuální požáry v Austrálii. Nevybočují však podle něj z toho, co už se historicky stalo. Dřív ale oheň neohrožoval obydlené oblasti, konstatoval.

Kubera dostal od prezidenta Miloše Zemana holí

S úsměvem, 14. ledna po společném obědě s hlavou státu a předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), komentoval před novináři vtipnou historku. Incident se podle něj stal na závěr jejich návštěvy. „Pan prezident mě praštil hůlkou do hlavy, velice málo. Když jsme odcházeli, on mě poklepal na moji tvrdou hlavu. Takže si nemůžu stěžovat, bylo to příjemné,“ uvedl šéf horní komory. Podle něj to byla lepší scénka, než když hlava státu při oficiálním přijetí navigovala svou holí někdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Kubera prezidenta obdaroval podobně jako předseda dolní komory. Zeman od předsedy Senátu dostal nůž, „ne proto, aby spáchal harakiri (rituální sebevraždu), jak by si přáli jeho nepřátelé, ale na dopisy,“ vysvětlil Kubera. Podle něj byl Zeman dárkem celkem potěšen.

Redakce iPrima/ČTK

reklama

reklama