Zemřel Sudán, poslední samec nosorožce bílého severního

Poslední samec nosorožce tuponosého severního jménem Sudán, musel být v pondělí 19. března v Keni uspán. Oznámil to Safari Park Dvůr Králové, jehož veterinární tým společně s týmem z rezervace Ol Pejeta Conservancy a Kenya Wildlife Service se v posledních měsících o Sudána v Keni intenzivně staral. Jeho stav se ale v během posledních 24 hodin rapidně zhoršil, a proto se ošetřovatelé rozhodli pro eutanázii.
Sudán, nosorožec bílý severní
Sudán, nosorožec bílý severní
facebook/Safari Park Dvůr Králové

reklama

Sudánův život by se dal jedním slovem popsat jako neuvěřitelný. Už v 70 letech minulého století doslova unikl smrti vybití ve volné přírodě díky přesunu do zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Výrazně také přispěl k zachování svého druhu, když zplodil dvě samice. Poslední roky strávil ve své rodné Africe, kde se stal miláčkem tamních obyvatel. Svou důstojností a houževnatostí byl Sudán proslulý.

Byl to právě Sudán, který přitáhl pozornost médií k tématu ohrožených zvířecích druhů. Po jeho smrti zůstávají na světě dvě poslední samice nosorožce bílého severního, a to jeho dcera Nájin a její dcera Fatu. Obě samice se narodili ve Dvoře Králové a nyní taktéž žijí v rezervaci Ol Pejeta. Nájin ani Fatu se však nemohou rozmnožit přirozenou cestou. Ze Sudána byly včera odebrány vzorky genetického materiálu, jenž dávají odborníkům naději na rozmnožení bílých severních nosorožců pomocí nejmodernějších buněčných technologií.

Mawar měla v poslední době problém žvýkat tužší potravu a vypadlo jí několik zubů

Problémy se zuby se nevyhýbají ani zvířatům! V pražské zoo operoval zubař samici orangutana Mawar

Sudán byl vůbec poslední nosorožec bílý severní, který se narodil v divočině. Zemřel jen několik dní poté, co byla v New Yorku odhalena největší socha nosorožců na světě. Ta zobrazuje poslední tři nosorožce tuponosé, které patří právě zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem. Autoři sochy nosorožců chtějí svým dílem upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě a nutnost omezit poptávku po rohovině.

reklama

reklama