Zemřela legenda mezi převaděči. Josef Hasil navždy odešel ve věku devadesáti pěti let

V pátek 16. listopadu v Chicagu zemřel protikomunistický odbojář Josef Hasil, známý jako Král Šumavy. Ze všech převaděčů totiž riskoval nejvíce. Nasazoval svůj život, aby ve 40. a 50. letech 20. století převedl desítky lidí přes hranice na Západ. O úmrtí informovala Česká misie v Brookfieldu v americké Illinois.
Zemřel Josef Hasil
Zemřel Josef Hasil

reklama

Král Šumavy pomáhal lidem utéct z totalitního Československa. Za to byl ale na devět let odsouzený k vězení. Pracoval také pro americkou výzvědnou službu a do roku 1953 převáděl lidi do Bavorska. Po železné oponě odjel do USA, kde byl po zbytek svého života. V roce 2001 dostal od prezidenta Václava Havla medaili Za hrdinství.

Vězení

V říjnu 1948 byl při jedné cestě přes hranice Josef Hasil pohraničníky odhalen. Karel Vaš, který poslal na smrt Miladu Horákovou, ho odsoudil a měl strávit devět let ve vězení. Josefovi se ale po šesti měsících podařilo uprchnout. Dostal se do Německa, kde vstoupil do služeb americké výzvědné služby. Stal se z něj agent-chodec a dál pokračoval v ilegálním přecházení hranic.

Film

Hasilův život inspiroval i filmaře a spisovatele. Koncem 50. let o králi Šumavy natočil Karel Kachyňa film podle předlohy Rudolfa Kalčíka. V něm je ale osud Hasila zkombinován s životem německého pašeráka a převaděče Franze Nowotného, neboli Kiliána.

Režisérka a scénaristka Kristina Vlachová v roce 2001 představila dokumentární snímek Zpráva o Králi Šumavy. V roce 2012 pak vyšla kniha Návrat Krále Šumavy od spisovatele Davida Jana Žáka.

Přestřelky

V průběhu převádění lidí se dostal i do několika přestřelek. Vždy z nich ale vyvázl bez vážného zranění. V roce 1949 zemřel v jedné z těchto přestřelek mladý pohraničník a o rok později jeho bratr Bohumil. Do smrti ho to velmi trápilo.

Sami pohraničníci Josefa Hasila pojmenovávali jako Krále Šumavy. Vodil uprchlíky v noci, v mlze i v mrazu a nasazoval svůj vlastní život. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!