Zemřít společně bylo jejich nejhlubší přání!

Zemřít společně bylo jejich nejhlubší přání!

Poté, co spolu 65 let sdíleli veškeré strasti života, se vydali Nic a Trees Elderhorstovi ruku v ruce společně i na poslední cestu. Manželé, oba ve věku 91 let, zemřeli ve svém domě v Didamu v Nizozemsko, obklopeni svými blízkými potom, co jim byla na vlastní žádost udělena společná eutanázie.

Nic před pěti lety utrpěl cévní mozkovou příhodu, která značně zhoršila jeho mobilitu, provázely ho nejen fyzické problémy, bolesti, ale i časté návštěvy nemocnice. Bez neustále lékařské péče už nemohl žít plhonotný život.

Zdraví jeho manželky Trees se po této události také zhoršilo. Netížila ji jen každodenní péče o svého manžela, ale navíc ji začala vypovídat paměť. Pokračovat ve společném životě se jim dařilo jen díky podpory rodiny, přátel a zdravotnických pracovníků.

Představa, že by po smrti jednoho z nich byl ten druhý odkázán na osamocený život v pečovatelském domě, je přiměla k tomu, aby krátce po Nicově mrtvici podepsali prohlášení o zvláštní eutanázii a nastudovali pravidla, která jsou potřebná k ukončení jejich života.

Nizozemsko bylo první zemí, která v roce 2002 legalizovala eutanazii pro pacienty trpící nesnesitelnou bolestí bez naděje na vyléčení. Od roku 2012 pak existuje se souhlasem ministerstva zdravotnictví, mobilní Klinika konce života. Ta v čele se šesti lékaři a zdravotními sestrami poskytuje eutanázii lidem, kteří vyslovili přání ukončit svůj život tímto způsobem. A to i přesto, že jim jejich ošetřující lékař eutanázii odmítl.

To byl přesně případ manželů Elderhorstových. Trees byla totiž diagnostikována vaskulární demence (progresivní a smrtící forma této nemoci). „Brzy se ukázalo, že nemůže čekat příliš dlouho, aby geriatrik mohl při žádosti říct, že je ještě mentálně kompetentní." prozradila její dcera a pokračovala: „Když by náš otec zemřel, mohla by ze šoku být úplně dezorientovaná a skončit v pečovatelském domově, což zoufale nechtěla. Umřít společně bylo jejich nejhlubší přání."

Dva týmy SCENu (zkratka pro podporu a konzultace o eutanázii v Nizozemsku) byly jmenovány, aby zjistily, zda oba z manželů chtějí zemřít v závislosti na svůj vlastní zdravotní stav. Chtěli totiž vyloučit to, že by se rozhodovali zemřít, protože je na tom špatně jejich partner. Celý proces nakonec trval půl roku.

Nic a Trees Elderhorstovi informovali přátelé o svém rozhodnutí ukončit život a udělali si čas, aby se se všemi rozloučili. „Před společným odchodem si dali velký polibek a ujistili se, že se drží za ruce." řekla se slzama v očích jejich dcera. Společně odešli 4. července, obklopeni svými blízkými. „Jejich příběh je jedinečný tím, že i když je podáváno mnoho žádostí o společnou eutanázii, málo kdy jsou partneři ve stejném stádiu nemoci, a proto se nedá žádosti vyhovět současně," řekl Koos van Wees mluvčí holandské společnosti pro dobrovolné ukončení života (NVVE).

O eutanázii je v Nizozemsku velký zájem. Jen za posledních pět let stoupl počet případů o 75% a v roce 2015 ji podstoupilo 5 516 osob. Podle britského deníku Independent navrhla nizozemská ministryně zdravotnictví Edith Schippersová ke konci loňského roku návrh zákona, který by umožňoval asistovanou sebevraždu nejen nemocným, ale i těm, kteří si myslí, že se jejich život naplnil. Na návrhu zákona by se měli podílet nejen lékaři, ale i odborníci na etiku a měl by být hotov do konce letošního roku.

Tagy: