Žena džihádisty se soudí o kompenzace za špatné zacházení. Může vysoudit vysoké odškodné

Manželka džihádisty, který bojoval za ISIS, se snaží získat kompenzaci ve výši milionu liber za to, že - jak tvrdí - byla spoutána, bičována a vyslýchána britskými tajnými službami. Muna Abduleová uvádí, že s ní agenti MI6 během výslechu kvůli jejímu manželovi Abdelqadiru Muminovi špatně zacházeli, uvedl server Daily Mail.
Abdelqadir Muminovi
Abdelqadir Muminovi
@JanesINTEL / Twitter

reklama

Podle jejích obvinění ji rovněž záhadný muž nazývaný „britský vyšetřovatel“ vyslýchal v roce 2013 v Somálsku a konfrontoval s informacemi, které musely pocházet z Velké Británie. Podle deníku Daily Mirror také uvedla, že byla ponižována a udeřena kovovými kabely. Pokud by se obvinění prokázala, mohla by získat náhradu ve výši až jednoho milionu liber.

„Navzdory tvrzení vlády, že se vyhýbá mučení, případ mé klientky vypráví jiný příběh,“ uvedla právnička džihádistovy ženy.

Mladí džihádisté

Džihád se stává závažným problémem pro celý svět. Kolik krve má na rukou?

Její muž spojován s džihádistou Johnem

V soudním spisu se píše: „Říká, že byla zahalena takovým způsobem, že pro ni dýchání bylo bolestivé. Bylo jí vyhrožováno zabitím… Byla vyděšená a spala málo.“

Paní Abduleová žije v anglickém městě Berkshire, zatímco jejímu manželovi, který je spojován s Mohammedem Emwazim – známým také jako popravčí džihádista John – je vstup do země zakázán.

Abdelqadir Mumin poté, co v roce 2010 utekl z jižního Londýna, byl klíčovým rektrutérem a pomocníkem k al-Kajdě přidružené organizace Al-Shabaab v Somálsku. Předtím, než uprchl, kázal také v mešitě v londýnské čtvrti Greenwich.

Velká Británie již dříve musela v souvislosti s obviněními z mučení mimo území ostrovní země vyplatit asi 20 osobám kompenzace ve výši 20 milionů liber.

reklama

reklama