Žena se starala o nemocného psa. Podle soudu má právo na placené volno

Italka vyhrála soudní při se svým zaměstnavatelem, po kterém požadovala placené volno. Na tom by asi nebylo nic zvláštního, kdyby žena nežádala finanční kompenzaci za to, že se musela postarat o svého nemocného psa.
Anglický setr (ilustrační foto)
Anglický setr (ilustrační foto)

reklama

Italka, kterou média jmenují jako Annu, požádala svého zaměstnavatele římskou univerzitu La Sapienza o dvoudenní placené volno, protože její 12letý anglický setr potřeboval akutní předoperační péči. Univerzita to však odmítla s tím, že státní zaměstnanec nemá na něco podobného nárok, píše CNN.

Žena se proto obrátila na soud a ten jí k překvapení mnohých dal za pravdu. Právníci Anny totiž argumentovali ustanovením v italském právu. V tom stojí, že lidé, kteří opustí zvíře anebo mu nezajistí takové podmínky, aby netrpělo, mohou putovat za mříže až na jeden rok a také jim hrozí pokuta ve výši až 10 tisíc eur (téměř 260 tisíc korun).

Soud: Pes je člen rodiny

Soudce je také toho názoru, že univerzita měla dvoudenní absenci schválit, neboť se jednalo o „vážnou rodinnou záležitost“. Verdikt soudu krom ženy potěšil také italské ochránce zvířat. „Je to důležitý krok vpřed, kterým se uznává, že zvířata nejsou chována jen kvůli finančnímu prospěchu nebo kvůli jejich využití při práci, ale jsou to především také členové rodin,“ uvedl pro BBC Gianluca Felicetti, ředitel Ligy proti pokusům na zvířatech, která Anně poskytovala právní rady.

Je to vůbec první podobný verdikt, který kdy italské soudy vynesly. „Jedná se o důležitý precedent, protože v podobných situacích teď budeme moci argumentovat tímto verdiktem,“ neskrýval Felicetti své nadšení. Spokojená je i Anna, jejíž čtyřnohý miláček operaci bez vážnějších problémů podstoupil a nyní se mu daří dobře.

reklama

reklama