Žena z Austrálie může podle soudu použít spermie mrtvého přítele, aby měla jeho děti

Žena v Queenslandu v Austrálii získala právo použít spermie svého mrtvého partnera, se kterým plánovali rodinu. I přesto, že se soud přiklonil na její stranu, žena nemá vyhráno. Přesvědčit musí ještě lékaře. Informace přinesl server RT.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Unikátní rozhodnutí, vůbec první svého druhu, vynesl australský nejvyšší soud v případě Aylai Cresswellové. Tato žena má podle soudu možnost využít spermie svého zesnulého přítele Joshui Daviese k otěhotnění.

Ayla a Joshua spolu žili tři roky, plánovali budoucnost, svatbu a samozřejmě i děti. Jenže v roce 2016 si Joshua nečekaně vzal život.

Zdrcená Ayla si i v tak těžké chvíli dokázala zachovat chladnou hlavu a jen pár hodin po partnerově smrti požádala o soudní řízení, díky kterému by mohla v budoucnu použít Joshuovy spermie k otěhotnění. Během dalších 24 hodin byl vydán soudní příkaz umožňující chirurgovi odebrat spermie zesnulého. Ayla od té chvíle platila za zmrazené spermie a čekala, jak nakonec soud rozhodne.

ilustrační foto

Otrávené jablko není jen v pohádce: Kontaminované granátové jablko zabilo ženu z Austrálie

Ještě než hlavní soudkyně Sue Brown vydala své rozhodnutí, musela vdova dokázat, že jako matka samoživitelka bude schopná své dítě zajistit. Ayla však soud ujistila, že rodinu s partnerem plánovali již nějakou dobu a kromě úspor ji s výchovou pomohou jak její rodiče, tak rodiče jejího zesnulého přítele.

Soudkyně nakonec souhlasila s argumenty mladé ženy a udělila ji právo na použití spermií mrtvého partnera. Stejně tak je nyní Ayla jedinou oprávněnou osobou, která může používat spermie Daviese.

I přesto, že se soud přiklonil k přání mladé vdovy, nemá ještě Ayla vyhráno. Nyní musí přesvědčit lékaře, aby ji tento netradiční zákrok provedli.

reklama

reklama