Ženám se rozbila jachta uprostřed oceánu. Po pěti měsících je zachránili tisíce kilometrů od původního cíle

Neuvěřitelných pět měsíců. Tuto dobu strávila na moři posádka rozbité jachty tvořená dvěma ženami a stejným počtem psů, než je zachránilo americké námořnictvo. Všichni jsou navíc v pořádku. Jachtě, kterou cestovaly, se uprostřed oceánu rozbil motor a loď tak unášely proudy napříč Pacifikem. O úspěšné záchranné akci informovalo americké námořnictvo.
Po pěti měsících na moři konečně zachráněni
Po pěti měsících na moři konečně zachráněni
Jonathan Clay/US Navy

Jennifer Appelová a Tasha Fuiabaová vypluly v květnu z havajského města Honolulu, odkud měly namířeno na Tahiti ve Francouzské Polynésii. Jenže ke konci měsíce je zasáhla silná bouře, která způsobila poškození lodního motoru.

Ženy se nadále se snažily dosáhnout Tahiti pomocí plachtění, ale po dvou měsících zjistily, že toho nejsou schopné. Loď se navíc značně odchýlila od původního kurzu a námořnicím tak nezbylo, než denně zkoušet nouzové radiové volání. Bohužel pro ně se nacházely v místech, kudy jiné lodě běžně neplují.

 

Až v úterý se na posádku jachty konečně usmálo štěstí. Jejich SOS signál zachytila japonská rybářská loď, která okamžitě zalarmovala americké námořnictvo na ostrově Guam. Vojáci pak ženy i jejich mazlíčky během několika hodin vyzvedli přibližně 1 500 kilometrů jihovýchodně od pobřeží Japonska. Ženy se tak nacházely neuvěřitelných osm tisíc kilometrů od jejich původního cíle.

„Jsem jim neskutečně vděčná, zachránili nám život. Když jsme je uviděli na horizontu, byla to neskutečná úleva. Cítila jsem hrdost a zároveň jsem se smála,“ popsala své pocity americkým námořníkům zachráněná Appelová.

Zde je dobře patrné, kam až nebohá posádka „doplula“
Zde je dobře patrné, kam až nebohá posádka „doplula“
Google Maps

Námořnice i jejich čtyřnohé přátelé pak na lodi amerického námořnictva prohlédli lékaři. U nikoho nezjistily vážnější problémy. Posádka totiž měla štěstí- jachta byla vybavena čističkou vody i dostatkem potravin. Sice si všichni museli zvyknout na ovesnou kaši, těstoviny a rýži, ale jak se ukázalo- přežít se to dalo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama