Ženy v Saúdské Arábii už můžou řídit auta. Osm pro nás běžných věcí jim je ale stále zapovězených

Saúdky mohou slavit další malé vítězství. Od začátku června totiž mohou řídit auto. V posledních letech se jedná už o několikáté uvolnění z přísných pravidel jejich života. Osm věcí, které jsou pro Evropanky běžné, jim jsou ale stále zakázány. Informaci přinesl server RT.
ilustrační foto
ilustrační foto
Facebook/Lada Dvorská

reklama

I když v posledních letech získaly ženy v Saúdské Arábii například právo volit nebo řídit auto, froma určitého útlaku v tomto konzervativním království stále přetrvává. Oproti Evropankám například musí dodržovat přísná pravidla skrze oblečení a nosit oděv, který je zahaluje až ke kotníkům. Tomuto oděvu se říká abája.

Saúdky také nemohou přijít do kontaktu s muži, se kterými nejsou příbuzné. Navíc pokud chce místní žena opustit domov z důvodu práce či cestování, musí se vždycky dovolit svého muže či mužského opatrovníka.

Vlastní peníze? I to mají ženy v Saúdské Arábii zakázané

Přísná pravidla platí také při vstupu do manželství. V případě, že si chce vzít cizince, musí mít souhlas od ministerstva vnitra. Nesmí si ale nikdy vzít Muslima. Saúdky nesmí mít bez svolení muže ani svůj vlastní bankovní účet nebo vlastní finanční prostředky. Saúdský právní systém dále říká, že svědectví ženy není tak věrohodné, jako to mužské.

Co se dědictví týče, tak i tady mají ženy menší pravomoce, než muži. Dcery totiž zpravidla dostávají jen polovinu dědictví, než mužští příbuzní. A v případě rozvodu mají ženy právo žádat o opatrovnictví dětí jen do sedmi let věku chlapce a devíti let věku dívky.

Ženy v Saúdské Arábii udělaly již velký krok vpřed, ale i tak je zřejmé, že je ještě velký kus práce čeká. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!