Zhoršení rusko-tureckých vztahů v Sýrii: Erdogan odsoudil anexi Krymu

Turecko v žádném případě nebude váhat, jestliže Rusko neohlídá působení sil syrského režimu, prohlásil turecký ředitel komunikace Fahrettin Altun. Byla to reakce na zabití pěti tureckých vojáků v bojích v provincii Idlib.
konvoj syrských obyvatel z provincie Idlib míří k Turecku
konvoj syrských obyvatel z provincie Idlib míří k Turecku
foto AP

reklama

„Pokud Rusko není schopno kontrolovat Assadův režim, aby na nás neútočil, nebudeme váhat podniknout kroky proti jakékoli hrozbě, stejně jako dnes v Idlibu,“ dodal Fahrettin Altun. 

K situaci, kdy po sobě střílely turecké a syrské síly došlo, když do provincie Idlib vjel velký turecký vojenský konvoj.

Turecko tvrdí, že s ostřelováním začala syrská armáda, přitom Damašek byl dopředu informován o rozmisťování tureckých sil. Ruská strana tvrdí, že syrské jednotky náhodně zasáhly turecké vojáky, a to při bombardování teroristů v Idlibu, proto že Ankara neupozornila ruskou stranu o pohybu svých jednotek.

Erdogan již dříve vyhrožoval, že se Turecko pomstí za jakékoliv útoky na jejich armádu umístěnou na severozápadu v provincii Idlib. Nyní uvedl, že Turecko ve své odvetě zabilo třicet až pětatřicet syrských vojáků.

Odpověděli jsme na útoky na naše jednotky a budeme v tom pokračovat dělostřeleckou palbou nebo minomety. Jsme rozhodnutí jít do akce na obranu naší země, obyvatel i našich lidí v Idlibu,“ prohlásil Erdogan, který se nachází na návštěvě Ukrajiny. Dále uvedl, že kvůli syrské ofenzivě se k turecké hranici přestěhovalo kolem jednoho milionu lidí.

Turecký vojenský konvoj, který se stal důvodem přestřelky, se skládal z desítek obrněných vozidel, cisteren s pohonnými hmotami, tahačů přepravujících tanky a obrněné transportéry.

Turecko v Idlibu zřídilo kolem 12 vojenských základen, a to v souladu s dohodou mezi Ruskem, Íránem a Tureckem z roku 2018.

Turecký prezident byl při své návštěvě Ukrajiny bojovně naladěn vůči Rusku a ve svém projevu odsoudil ruskou anexi Krymu a zároveň slíbil, že Turecko bude podporovat teritoriální integritu Ukrajiny. Ve slibech Erdogan pokračoval, a to pomocí krymským Tatarům, kteří se po anexi Krymu přestěhovali do různých oblastí Ukrajiny. Na to reagoval ukrajinský prezident Zelenskij, který uvedl, že počítá s tureckou pomocí k osvobození ukrajinských Tatarů uvězněných na Krymu.

Ruská reakce

Na útoky z turecké strany reagují dnes ruská média, a to psaním o turecké finanční i jiné pomoci teroristické skupině Jabhat al Nusra, která je v Rusku zakázána. Na tuto skutečnost se přišlo díky syrské ofenzivě v blízkosti města Aleppo. Pramení to z výpovědi zajatých bojovníků, kdy jeden z nich vypověděl, že turecký policista mu dal na vybranou: buď pracovat pro Turky a Jabhat al Nusra, nebo že ho zabijí. Podle výpovědi dalšího zajatce bojují na straně současných extrémistů dobrovolníci z Pákistánu a Afghánistánu. Zbraně jsou jim dodávány ze Saudské Arábie.

Ruská agentura TASS píše o tom, že rychlý postup syrských sil u strategicky významné křižovatky dálnic Latakia-Aleppo a Damašek-Aleppo vyvolal u Turecka nespokojenost.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!